rychly boot=kompilacia jadra?

Sekcia: Ostatné 29.08.2007 | 21:02
trulko   Návštevník
mohol by mi prosim konecne niekto zodpovedne odpovedat, ci (a o kolko %) sa radikalne zmeni cas bootovania po kompile kernelu s tym, ze vyhadzem vsetky hluposti, vsetko potrebne do jadra a minimum daemonov? - na tom kompe nemam tlaciaren, ani net, ani mys... mam slack a nazov tohto distra ma plne charakterizuje - proste sa mi do konfigu nechce, ale uz nemozem vydrzat 2min bootovanie prednastaveneho slack12 huge kernelu. vopred dakujem za odpovede typu: "instalni si gentoo"
    • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 29.08.2007 | 21:08
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No kompilácia vlastného kernelu môže do určitej miery zrýchliť štart. Ale zrýchli len úvodnú fázu teda to čo je pred initom. Ostatné ovplyvní jadro jedine ak by tam nebola podpora dma alebo niečo podobné. V podstate má jadro minimálny vplyv na čas štartu.
    • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 29.08.2007 | 21:48
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      mam kubuntu a kompiloval som si vanilla kernel (kvoli novemu casovacu :D ; 2.6.22.1-custom) - start je ale rovnaky a ani zvysenie vykonu som na desktope nezbadal :). je s tym trochu roboty a zaberie to trocha casu, ale ak nie si lama a obetujes 2 hodinky tak to zvladnes
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 29.08.2007 | 22:49
        trulko   Návštevník
        diki pani. potesili ste ma, konfig a kompil sa teda konat nebude. som teda odkazany na caste 2min vytesovanie sa z pohladu na pingua a pomaly doprava smerujucu lajnu xdm. Alebo zabranim shutdownu a rebootu a to vyriesim po hackersky a :
        1. zabetonujem zastrcku
        2. omotam napajaci kabel kevlarom
        3. zabetonujem aj case s ups( samozrejme vyvrtam dierky, aby mal tucniacik dost vzduchu)
        4. vymazem vsetky shutdowny a rebooty a zakazem init na runlevely 0 a 6
        5. budem sa modlit, aby nejaky clen rodiny nahodou, napriklad nosom, nezavadil o istice.
        • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 29.08.2007 | 23:21
          petertomasy   Návštevník
          ubuntu 7.04 , stará haraburda ( celeron 1,2 GHz), bootovanie 55 sekúnd. Môže byť?
          • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 29.08.2007 | 23:42
            skywaker   Návštevník
            neviem ci by to slo a ci by to bolo KISS podla Slackwarovskeho Keep it Simple and Stupid.. kedze dobre poznam ze prave jednoduchost je u slacka to naj ale mozno by to chcelo trochu experimentovat.. a skusit initng teda init novej geeneracie.... na oficialnych strankach initng su dostupne balicky len teraz si spameti nespoemneim skus cez google. je to paralelne spustanie scriptov.... vyskusaj a daj vediet.. vraj to bezi na Fedore, Ubuntu, a mandrive a suse.

            a co sa tyka slacka je to dobre distro - gentoo ti vnucovat nebudem... vyskusal som si to na vlastnej kozi a je to drina... ale ak chces nieco s filozofiou KISS tak skus ARch Linux.. noflame...len rada
            • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 29.08.2007 | 23:47
              skywaker   Návštevník
              a este dodam nehodlas vyskusat Zenwalk je to to iste ako Slack len trochu viac user friednly.. tiez som pouzival Slacka ale po tom ked som chcel doinstalovat z LinuxPackages OpenOffice a po instalacii mi vypisalo nekompatibilitu nejakych zdielanych kniznic ma to nastvalo.. inac je zen postaveny na slack a pouziva rovnake init scrupty a installpkg, removepkg je tam tiez a plus netpkg ktory je super. ibaze namiesto KDE mas Xfce.. ale KDE sa da doinstalovat z repozitarov
              • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 30.08.2007 | 15:50
                trulko   Návštevník
                fajn, pozeral som na initng, co som zatial pochopil, nejde o paralelne ale o asynchronne spustanie procesov. odskusam ho dnes v noci (ked to padne, padnem aj ja a budem rodine cez den zavadzat, bezvladne leziac s viskoznou slinou prilepeny o koberec). zajtra sa ozvem ako to ide. diki zatial za radu. co sa tyka zmeny distra, nesom zastancom multidual bootov (7x distro na jednom kompe), shak to vrtanie v nose, pardon v OSe zvladnem na hocicom. KDE neni problem, pravidelne pouzivam z neho len kdm ;-)
    • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 30.08.2007 | 00:54
      Avatar superlamer Debian RedHat FreeBSD  Používateľ
      ano, kompilacia jadra zrychli boot. je ale aj potrebne povypinat nepotrebne sluzby v init. slack ma tusim aj parametre jadra typu nopcmcia nousb noscsi ...
      <pre>bash# grep initdefault /etc/inittab id:0:initdefault:</pre>
    • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 30.08.2007 | 04:05
      Avatar nardew debian  Používateľ
      v prvom rade si povypinaj vsetky nadbytocne sluzby ktore sa ti pri starte spustaju... ako priklad napr. vravis ze nemas tlaciaren ale nestartuje ti CUPS daemon? atd.
    • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 30.08.2007 | 12:21
      Avatar Peter Drábik Manjaro  Používateľ
      myslim, ze trochu sa to zrychli, ked to, co mas ako moduly, zakompilujes do jadra; vyhod z /etc/rc.X/ daemonov co netreba, pripadne ich nastav, nech sa spustaju na pozadi..
      • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 30.08.2007 | 15:58
        trulko   Návštevník
        diki pani. ako som pisal, k svojej mrcinke nemam prikurtovanu ani mysku, ani printer, ani net. vyhadzal som skoro secky moduly, kdm vymenil za xdm a voala - boot sa zkratil asi o 10 sek.
        faaaajn, citim prijemne brnenie v podbrusku, ale asi odskusam radu skywakera - initng. zajtra dam vediet.
        • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 30.08.2007 | 20:00
          skywaker   Návštevník
          skus Zenwalk je to odladene distro.. ja som presiel od Slackware k Zenwalkovi hlavne koli tomu ze vychadza castejsie je to europske distro a Xfce je super rychle.... jedine co ma stve ze musim tahat openoffice kedze zenwalk ma abiword .. ale cez Netpkg nie je problem openoffice.... netpkg podporuje zavislosti medzi balikmy...


          teda mas tam napriklad

          mc-4-1zen.tgz
          mc-4-1zen.dep
          mc-4-1zen.meta


          ako u slacksu
          • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 02.09.2007 | 17:53
            trulko   Návštevník
            takze zapisky z fronty: initng som pekne stiahol, zkompiloval, zaviedol do lilo a .... a sme v riki. pri boote mi totiz vypisuje, co som uz davno nevidel /naposledy vo w98/ a to ze: segmentation fault. ani v doku k initng som sa nic viac toho tykajuceho nedopatral. takze initng pre mna pass. nevadi.
            pri athlon 1800+, 512 ram, 7200ot.disk mi predtym bootovalo:
            start --->lilo = 10sek.
            lilo ---> text login = 50 sek.
            lilo ---> xdm = 1min 13sek
            vyhadzal som secky moduly/daemony, odrovnal swap (niekde som cital, ze inicializacia swap berie okolo 8 sek.) a to asi najdolezitejsie:
            cital som, uz neviem kde, ze je dobre posunut runlevel do pozadia cez inittab s ampersandom &..... a voila:
            lilo ---> text login = 24 sek.
            lilo ---> xdm = 38 sek.
            pricom & za runlevelom pri grafike stiahlo priblizne 7 sek, pri textovom az 15 sekund, takze celkom progres, ktovie, ako by zauradoval spominany initng. ibaze textovy runlevel v pozadi pri logine sposobuje rozhadzanie terminalu stalym vypisom procesov, ale to je len taka drobnost.
            nejak som sa do problemu zazral a nainstaloval som aj XP Sp1 a teda:
            lilo ---> login vo woknaXP = 15 sek.
            takze keby sa vsecko posudzovalo podla casu bootu, vieme, kto by vyhral. po nociach ale pocujem, ako pingu place pre neprijemneho spolubyvajuceho, xp asi zasa odstahujem.
            • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 02.09.2007 | 17:55
              trulko   Návštevník
              a uz si obzeram ten zenwalk, celkom sexi ale zatial fakt nevidim dovod.
              • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 02.09.2007 | 19:42
                skywaker   Návštevník
                vyskusaj.. za to nic nedas !!! ja mam zenwalka aj koli tomu ze vzdy ked si dam "vecsie distro" ako napr. mandrivu a fedoru po istom case som z nich znechuteny.. zenwalk je super.. co ma zenwalk oproti slacku naj. ze ma podporoavane mirrory a nastroj NetPkg..

                jediny problem co sa u mna vyskytol ze som nieco dobabral a nemozem prepinat medzi konzolami... dufam ze to vyriesim,.,.


                ak budes instalovat budes mat an vyber mezi 1. zapnutim bootsplash, 2. medzi zobrazenim iba loga a 3. textovym rezimom

                najnovsia 4.8beta obsahuje najnovsie jadro a 1000hz aby lepsie bezalo na desktopoch..
            • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 03.09.2007 | 13:03
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Hmm, 15s XP? To je na akom pc? Na svojom železe (2500+ athlonXp) úplne nové XP s vyhadzanými zbytočnosťami (msconfig.exe) bootovalo min. 40s.
              • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 08.09.2007 | 19:53
                trulko   Návštevník
                fakticky 15sek, ale od lila do desktopu, cize dokopy 25 sek od zapnutia. ath1800
    • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 03.09.2007 | 01:32
      Avatar srigi   Používateľ
      Heh ked uz sme pri kompilacii kernelu ==> je niekde na webe najeky easy-human-readable vypis/suhrn patchov, ktore obsahuje vanilla jadro 2.6.22-6, ktore BTW nedavno vyslo.

      Co som si nedavno cital clanok o spotrebe na Abicku, tak napr. ondemmand-fix je uz vo vanilla jadre, len neviem ako presne zistim ci je tam uz aj HRT patch, alebo ten SATA power fix (pri oboch som pri patchovani dostaval nejake errory). Rad by som aj nasiel nejaky rozcestnik s roznymi patchmi (neverim, ze vsetky odkazy na patche musim hladat po forach).

      Ide o to ze sa mi nepaci citat changelogy.
      • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 03.09.2007 | 01:53
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        hrt je tam davno pre i386
        Debian. apt-get into it…
        • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 03.09.2007 | 11:43
          Avatar srigi   Používateľ
          Cize na beztikove jadro, mi staci vanilla jadro?
          • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 03.09.2007 | 15:51
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            x86 od istej verzie, ano
            Debian. apt-get into it…
    • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 03.09.2007 | 12:59
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Trošku som sa pozrel na zúbok kernelu ;) No čiste teoreticky ak je tak zle nastavené ako u mňa dali by sa ušetriť približne 4s. Neviem prečo, ale detekcia IDE môjmu jadru trvá 3-4s. Celé to vyzerá takto. Bootovanie sa dá najlepšie optimalizovať vyhádzaním zbytočných služieb. ukážka
      • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 07.09.2007 | 02:10
        Avatar Jaroslav Bernát BackTrack 3  Používateľ
        aaa...mirec preco si mu neporadil ten LinuxBIOS ? :D boot za 6s je celkom slušný výkon :D
        ked nevieš, tak nefušuj
        • Re: rychly boot=kompilacia jadra? 07.09.2007 | 10:34
          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
          heh, tak to vyskusam, na wiki je ze boot time do linux konzoly 3 sec. :O