kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia?

Sekcia: Hardware a Drivery 26.11.2007 | 22:17
Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
ahojte kupil som si notebok e-system v anglicku s vistou pred par dnami a chcem sa opytat ci mi pojde nejaka distribucia od linuxu ked ovladace mam len na vistu a ak ano ako na to a ktora.
nejake info o noteboku: http://www.electroworld.cz/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/store-electroworldCZ-Site/cs_CZ/-/CZK/El_DisplayProductInformation-Start;pgid=_R.z6oZKTSpSR0EjRWFBwx1z00007pgPAaXY;sid=9ogYukaqKNRNugGVEwnRvKdppT0mW1zIof8=?ProductID=XLbD4QFHG6UAAAEUldZy0KtS&CatalogCategoryID=KlrD4QFHongAAAEOXFos9Q5E&Selected=Specifications
    • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 26.11.2007 | 22:25
      jaaa   Návštevník
      skus ubuntu alebo opensuse 10.3
    • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 26.11.2007 | 22:29
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Takisto odporúčam skúsiť ubuntu. Na moje HP som nepotreboval žiadne ovládače (okrem nešťastnej wifi).
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 26.11.2007 | 22:50
        Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
        To nemyslíš vážne ! Ak má ten stroj vôbec čo i len rozsvietiť LED diódu, potrebuje drivre. Niektoré ovládače sú priamo súčasťou linuxu a preto sa nemusia doinštalovávať ručne a zariadenie funguje ihneď, ale keď súčasťou systému niesú, je to zvyčajne preto, že ich nikto ešte nenapísal a ani neexistujú, takže spojazdniť zariadenie bude problém. A ver mi, spojazdniť takú staršiu meraciu kartu, nejaký prevodník alebo hocijaký lepší prístroj pod linuxom ktorý nemá v sebe drivre je skoro nemožné, nakoľko výrobcovia tých zariadení sú zaťažení na win. Ale nechcem ho odhovárať od linuxu, to nie. Ak nepotrbuje aby ten počítač komunikoval a spolupracoval s okolitými zariadeniami, na kancelársku prácu mu postačí aj linux.
        "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
        • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 26.11.2007 | 23:18
          WlaSaTy   Návštevník
          Ahoj Karol,
          keď vynecháme to že si po sebe daný príspevok neprečítal, tak doplním len toľko že linux nie je len na kancelársku prácu. A s tými kartami? Ak sa zaoberáš daným trendom dlhšiu dobu, tak vieš že pre niektoré (hoci aj meracie) karty neexistujú ovládače pre moderné operačné systémy všeobecne. No ale to skutočne nie je chyba ani Linuxu, ani iného OS ale výrobcu :-)

          PS.: medzi okolité zariadenie patrí napríklad modem, router, terminál, poštový, web alebo diskový server, tlačiareň, skener, a podobne a linux s nimi komunikuje.
          • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 28.11.2007 | 00:27
            Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
            Mi niečo hovor o starých meracích kartách.

            odchádza nám práve starý stroj so 120 MHz procesorom a win 98, je v ňom interface na jeden dosť drahý spektrometer a tá karta je v ISA slote. Ak sa podarí zohnať redukciu na PSI slot a nebodaj nové drivre pod novší windows, budeme šťastní. (teda hlavne vedenie katedry, ktoré to financuje, ušetrí 250 000 za nový spektrometer)
            Však zohnať drivre pod linux by bolo asi nemožné.

            Chcel som upozorniť na to, že meraracieho softu a príslušných driverov na špeciálnejšie než kancelárske zariadenia pod linux je pramálo a keď už je, tak je tak drahý (nadštandard sa platí), že si ho málokto môže dovoliť. Potom sa rozhoduje v prospech lacnejšieho riešenia, kde cena windowsu ako OS je zanedbateľná položka. Áno, samozrejme že je to chyba výrobcu HW, ale nemôžeme sa potom čudovať keď bude linux nasadzovaný len na kancelárskych počítačoch.

            P.S. nemysli si, že som dvakrát šťastný z windowsu na našich poočítačoch, a hlavne z chronicky padavej win98. Minulú stredu som takto prišiel o namerané voltampérogramy za poslednú hodinu.
            "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
            • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 28.11.2007 | 15:10
              Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
              A nepobezi ti to v dosboxe? Inak zohnat dosku s ISA nie je az taky velky problem. Len nemozes ist do bezneho obchodu.
              Only man who sells empty boxes is the undertaker.
            • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 01.12.2007 | 00:26
              Avatar proof Ubuntu, Zenwalk   Používateľ
              Bud zohnat daku novu dosku, ak taka je.
              Alebo daku starsiu s ISA, myslim ze to sa da zohnat celkom slusne dosky aj take.
              Alebo to zmontovat :)
              http://4um.overclocking.cz/archive/index.php/t-27962.html
              http://www.costronic.com/Ev71pkit.htm
            • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 01.12.2007 | 12:58
              WlaSaTy   Návštevník
              Ahoj Karol,
              myslím že si si nevšimol že sa nejedná o počítač ale o ovládaciu konzolu pre daný pístroj. To že je založená na báze PC s OS Winblows je vedľajšie a neviem prečo by ti malo vadiť že to ide na OS z Redmondu. Ak si taký linuxový radikál na akého sa hráš, tak si už určite zavolal výrobcovi a dal mu na prejednanie finančnú ponuku na portovanie ovládacieho software na ten spektrofotometer. Po akceptovaní tvojej ponuky bude možné aby si mal nielen drivre ale aj aplikáciu bez ktorej sú Ti drivre na .č.u .

              Inak o tom že staré prístroje vyžadujúce real time prístup nevyužívali Linux vieme, v dávnych dobách sa v Linuxe preferoval multi tasking na rozdiel od real time IPC. Teraz je tomu už ináč, latencia bežného Linuxu sa dá nastaviť a porovnávať s inými OS ktoré mysleli na toto už roky pred tým. No a tým pádom linux preniká aj tam kde ešte nebol, pred časom vyhral v počte zariadení nad Win na poli Embedded Devices. čo chvíľa bude podniknutý frontálny útok aj inam, podobne ako to bolo na poli mobilov.

              IMHO ak sa jedná o zariadenie za štvrť milióna, tak sa skús opýtať na typ rozhrania daného spektrofotometra, možno sa jedná o štandardný priemyslený seriák a také karty sú nielen na PCI ale aj na PCIE, Cardbus(PCMCIA) a aj iné. Alebo sa pozri po redukcii z PCI na ISA vo forme riser karty (stromček), tie tiež budú niekde ale vzhľadom na ich vek ...

              PS.: ak máš skutočne obavu o chod ovládacej konzoly, tak si sa pozrel do bazáru a uvidel si že počítače s ISA chodia od cca 500Sk bez DPH (cpu 200 až 300MHz) ale bacha na záruku. Risk je na tebe, ja by som dal minimálne doplnkové optické oddelenie medzi prístrojom a kompom.
        • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 26.11.2007 | 23:42
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Pardon! Zle som sa vyjadril. Nepotreboval som žiadne ďalšie ovládače. Všetko bolo v jadre okrem spomínaného ovládača na wifi.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 27.11.2007 | 21:21
            Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
            aha tak ja to skusim snad to pojde a to wifi keby neslo ako spojazdnim lebo cez toto mi teraz ide net ...
            • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 28.11.2007 | 15:14
              Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
              Na tom webe ani nepisu, co to ma za chipset. Ak je to od Intelu, tak ten uvolnuje specifikaciu hw, takze s ovladacmi nie je problem. Inak, to aky OS na tom notebooku mas predinstalovany, nema ziaden vplyv na pravdepodobnost, ci ti na tom notase pobezi Linux. Zalezi len na hw.
              Only man who sells empty boxes is the undertaker.
              • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 30.11.2007 | 20:27
                Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
                no mam textovy subor v ktorom to je bolo to vytvorene v evereste
                Vlastnosti CPU:
                CPU typ Mobile Intel Celeron 530, 1733 MHz (13 x 133)
                Označení CPU Merom-L
                Krokování CPU A1
                Sada příkazů x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3
                Předpokládaný takt 1733 MHz
                Min / Max CPU násobič 6x / 13x
                Engineering Sample Ne
                L1 Code Cache 32 KB
                L1 Datová cache 32 KB
                L2 Cache 1 MB (On-Die, ASC, Full
                Výrobce CPU:
                Jméno firmy Intel Corporation
                Výrobní informace http://www.intel.com/products/processor

                Vytížení CPU:
                CPU #1 0 %

                Vlastnosti CPUID:
                Výrobce CPUID GenuineIntel
                Jméno CPUID CPU Intel(R) Celeron(R) CPU 530 @ 1.73GHz

                ----[ Základní deska ]----------------------------------------------------------------------------------------------

                Vlastnosti základní desky:
                ID základní desky <DMI>
                Název základní desky DixonsXP

                Vlastnosti FSB:
                Typ sběrnice Intel AGTL+
                Šířka sběrnice 64 bit
                Skutečný takt 133 MHz (QDR)
                Efektivní taktování 533 MHz
                Šířka pásma 4266 MB/s

                Vlastnosti paměťové sběrnice:
                Typ sběrnice DDR2 SDRAM
                Šířka sběrnice 64 bit
                Poměr DRAM:FSB 10:4
                Skutečný takt 333 MHz (DDR)
                Efektivní taktování 667 MHz
                Šířka pásma 5333 MB/s

                Vlastnosti čipové sady:
                Typ sběrnice SiS MuTIOL
                Šířka sběrnice 16 bit


                --------[ Paměť ]-------------------------------------------------------------------------------------------------------

                Pracovní paměť:
                Celkem 892 MB
                Obsazená 517 MB
                Volná 374 MB
                Využití 58 %

                Swapovací prostor:
                Celkem 2057 MB
                Obsazená 858 MB
                Volná 1199 MB
                Využití 42 %

                Virtuelní paměť:
                Celkem 2950 MB
                Obsazená 1376 MB
                Volná 1573 MB
                Využití 47 %

                Stránkovací soubor:
                Stránkovací soubor C:\pagefile.sys
                Aktuální velikost 1192 MB
                Momentání/špičkové využití 287 MB / 289 MB
                Využití 24 %

                Physical Address Extension (PAE):
                Podporováno operačním systémem Ano
                Podporováno procesorem Ano
                Aktivní Ano

                snad to bude stacit ja som instaloval ubuntu najnovsie ale zmrzlo to na loading hardvare drivers
                • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 30.11.2007 | 20:46
                  Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
                  -----[ Čipová sada ]-------------------------------------------------------------------------------------------------

                  [ Severní můstek: SiS 672(FX) ]

                  Vlastnosti severního můstku:
                  Severní můstek SiS 672(FX)
                  Podporované typy pamětí DDR2-400 SDRAM, DDR2-533 SDRAM, DDR2-667 SDRAM
                  Maximální počet pamětí 4 GB
                  Revize 00

                  Časování pamětí:
                  CAS Latency (CL) 5T
                  RAS To CAS Delay (tRCD) 5T
                  RAS Precharge (tRP) 5T
                  RAS Active Time (tRAS) 15T
                  Row Refresh Cycle Time (tRFC) 35T
                  RAS To RAS Delay (tRRD) 4T
                  Write Recovery Time (tWR) 5T
                  Write To Read Delay (tWTR) 3T
                  Read To Precharge Delay (tRTP) 1T
                  Additive Latency (tAL) 0T
                  Refresh Period (tREF) 7.8 us

                  Sloty pro paměti:
                  DRAM slot #1 1024 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)

                  Integrovaný řadič grafiky:
                  Typ řadiče grafiky SiS Mirage 3
                  Status řadiče grafiky Aktivováno
                  Velikost buferu rámců grafiky 128 MB

                  Ovladač AGP:
                  Verze AGP 3.05
                  Status AGP Aktivováno
                  AGP-zařízení SiS 351 Mirage 3 Integrated
                  AGP paměť 128 MB
                  Podporované rychlosti AGP 1x, 2x, 4x, 8x
                  Aktuelní rychlost AGP 8x
                  Fast-Write Podporováno, Deaktivováno
                  Side Band Addressing Podporováno, Aktivováno

                  Výrobce čipové sady:
                  Jméno firmy Silicon Integrated Systems Corporation
                  Výrobní informace http://www.sis.com/products/index.htm#chipsets
                  Download ovladačů http://www.sis.com/download
                  Aktualizace ovladače http://driveragent.com?ref=59

                  [ Jižní můstek: SiS 968 ]

                  Vlastnosti jižního můstku:
                  Jižní můstek SiS 968
                  Revize 01

                  High Definition Audio:
                  Název kodeku Realtek ALC662
                  ID kodeku 10EC0662h / 10190000h
                  Revize kodeku 00100101h
                  Typ kodeku Audio
                  Podporované zvukové formáty 44 kHz, 48 kHz, 96 kHz, 16 bit, 20 bit, 24 bit

                  Výrobce čipové sady:
                  Jméno firmy Silicon Integrated Systems Corporation
                  Výrobní informace http://www.sis.com/products/index.htm#chipsets
                  Download ovladačů http://www.sis.com/download
                  Aktualizace ovladače http://driveragent.com?ref=59


                  --------[ BIOS ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

                  Vlastnosti BIOSu:
                  BIOS Typ Phoenix
                  Verze BIOSu 1.07
                  Datum systémového BIOSu 09/17/07
                  Datum Video BIOSu 06/29/07

                  Výrobce BIOSu:
                  Jméno firmy Phoenix Technologies Ltd.
                  Výrobní informace http://www.phoenix.com/en/products/default.htm
                  Nové verze BIOSu http://www.esupport.com/biosagent/index.cfm?refererid=40

                  • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 03.12.2007 | 16:11
                    Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                    SiS chipset, no ziadna vyhra. Urcite ti Linux pobezi, ale nemusi ist garf. akceleracia, alebo Wifina bude potrebovat netrivialny rucny zasah a pod.
                    Najrychlejsie ako to zistis, je, ze si stiahnes LiveCD nejakeho Linuxu a spustis to z toho CD. Uvidis, ci ti funguje, to co chces a ak ano, das instalovat. Skus napriklad openSUSE (685MB).
                    Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                    • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 03.12.2007 | 23:23
                      Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
                      ok ja to skusim zajtra dam vediet ze ako som dopadol
                      • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 05.12.2007 | 14:27
                        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                        Tak ako?
                        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                        • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 05.12.2007 | 21:43
                          Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
                          nuz zvuk mi nesiel a tu grafiku mi naslo vypisalo mi ze aku mam ale v kolonke pri grafike driver bolo ze unknow alebo tak nejak internet mi nesiel myslim ze to bude beznadejne asi ale inak vyzera v pohode to nove suse skoda len ze to nejde
                          • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 06.12.2007 | 12:40
                            Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                            Skus este (K)ubuntu. Ten hw sa rozbehat da, ale musis sa s tym nehorazne babrat, co asi nie je pre novacika.
                            Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                            • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 06.12.2007 | 20:57
                              Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
                              no skusal som ubuntu ale mozem skusit no ako keby som vedel ktory subor kam skopirovat ta by som sa s tym pohral ale zatial som nevidel ziadny navod ani nic
                            • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 07.12.2007 | 19:13
                              Avatar gikto SuSE 10.1  Používateľ
                              no isiel mi i zvuk ale sietovka mi nesla ja som napojeny cez wireless na net
    • Re: kupil som novy notebok s vistou pojde mi nejaka distibucia? 30.11.2007 | 22:20
      --   Návštevník
      OT: a vista tam s 1 gb ram dokaze bezat v pohode (kedze sa dodava priamo s notebookom)?