ako na zosietovanie PC a LINUX

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.01.2008 | 15:40
Avatar poluso11 mandriva 2007  Používateľ
Prosim o pomoc dnes som si natiahol linux (mandriva 2007) a doma mam aj nejake to PC su spolu na jednom routri a potreboval by som aby sa navzajom videli aby vedeli zdielat sobory, tlaciarne. Za kazdu pomoc vopred dakujem.
    • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 15:49
      kopkacik   Návštevník
      najskor ich musis nastavit aby mali rovnaku pracovnu skupinu aaby sa mohli vidiet a potom treba astavit sambu, ta je v ovladacie centrum , tam ju nasjdes tam treba vsetko anstavit, neni to zlezite ale dalo mi to zabrat kym som vsetko nasiel:)
      • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 16:01
        Avatar poluso11 mandriva 2007  Používateľ
        kde sa nastavuje pracovna skupina na linuxe ? uz som to hladal aj od vrchu aj spodku ale nic som nenasiel
        • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 16:21
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          v user management pod ovladacim centrom
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 16:31
            Avatar poluso11 mandriva 2007  Používateľ
            to je skupina pouzivatelov v linuxe to mi je jasne ale ako nastavit samotny komp (pracovnu skupinu) aby som ho videl vo WIN na sambe som si definoval folder ktory by mal byt viditelny ale na WIN ho nevidim lebo ho neviem najst
            • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 16:40
              open source   Návštevník
              v subore /etc/samba/smb.conf si najdi riadok obsahujuci workgroup = nieco a zmen ho na:
              workgroup = nazovskupiny
            • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 16:47
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              pre zdielanie priecinkov na sambe a viditelnost v sieti, edituj svoj oblubenym editorom subor ::

              /etc/samba/smb.conf

              A na koniec si popridavaj priecinky ktore chces pozdielat ::

              [ZDIELANA-LX-ZLOZKA]                         # nazov zdielanej zlozky, tak ako ju budu vidiet v sieti
                      comment = linux share adresar        # obycajny komentar, k zdielanej zlozke
                      inherit acls = Yes
                      path = /media/d/IMPORT/              # cesta k zdielanemu priecinku
                      read only = No                       # pov./zakaz. citania
                      browseable = yes                     # pov./zakaz. prehliadania
                      guest ok = yes                    
                      writable = yes                       # pov./zakaz. zapisovania do priecinku

              No a na koniec, tak aby sa k tebe dostali useru v tvojej sieti pohldne, tak ked mas otvoreny stale ten /etc/samba/smb.conf, vyhladaj tam riadok security a zmen ho na ::
              #       security = user        # povodny riadok. Veci radsej zakomentujem nez vymazem
                      security = share       # novy riadok share, ktory odstrani otravne pytanie hesla
              

              tod vse...uzivaj dle libosti. Dle moznosti si to aj negde vytlac ;)
              • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 17:15
                Avatar poluso11 mandriva 2007  Používateľ
                no takze conf je upraveny samba restartovana a furt nic nevidim :( asi z toho zosediviem :)
          • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 16:50
            petertomasy   Návštevník
            Najprv si nainštaluj sambu, a potom napíš do okenneho manažera : network:/// (napr. konqueror) . Mal by si vidieť okolité pc. Alebo tam napíš iba IP adresu pc-ka s ktorým sa chceš spojiť a hotovo.
            • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 17:21
              Avatar poluso11 mandriva 2007  Používateľ
              samba tam je to je jasne no a tym tvojim network/// otvorim akurat vyhladavanie v googli :) a IP tiez nefuguje
              • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 17:27
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                firewall ti to neblokuje?
                • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 17:38
                  Avatar poluso11 mandriva 2007  Používateľ
                  no nasiel som :) neuveritelne povytiahnuta sietovka na PCI:) od rana sa s tym hrajem a toto som si nevsimol :)
                  • Re: ako na zosietovanie PC a LINUX 20.01.2008 | 17:57
                    Avatar poluso11 mandriva 2007  Používateľ
                    dakujem vsetkym za radu uz to fici