Skusenosti - Fedora 8

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.01.2008 | 14:18
Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
No chlapci. Dnes som sa milo prekvapil. Nabootoval som liveCD gnome fedora core 8, rozlisenie bolo rozpoznane hned, vsetko som si nastavil, nainstaloval system, pripojil na net. Taku velku podporu ako ma Fedora na mojom notebooku ( HP Compaq 6720s ) nemalo ani jedno *buntu distro, ani Suse, ani Gentoo, ani debian. Wifinu moju krasnu som si nahodil za 5 minut ( gentoo - asi tyzden som sa s tym sral, ubuntu som nedokazal - tak mi nerozpoznalo ani kabel, suse tiez som nedokazal nahodit wifi a debian mi nenasiel ani sietovu kartu, ETch.. !) Krasne po reboote mi zobrazilo network managed dostupnu siet ( ziadne konfiguraky, dhcpcd a podobne ftakoviny pri starte ) vlozil som WEP key, pripojil sa a fachcim. Design sa mi celkom paci, je to prepracovane, co sa tyka aj 3D efektov ktore mam teraz zapnute ( okrem woobly windows ) , cez gdm az po tie najmenesie drobnosti. Dalej co sa mi paci ze mi to automaticky prehravalo zvuk, taktiez s vystupom na sluchadla nebol problem.. Naozaj lepsiu distribuciu pre moj notebook som este nenasiel. Keby ste vy vedeli ako ja som mukaril na gentoo bez hudby a s pripojenim na wifi to bol terror (aj ked som pripojeny bol..). Ale chyba bola vo mne, na gentoo este nie som taky skuseny. Ale myslim ze Fedora nieje vhodna pre uplnych laikov. Totizto niektore veci sa ma to pytalo ( napr. ktore veci ma firewall povolit ) a keby som nevedel co to odomna chce asi by som skoncil zle. Jaaj nasiel som si novu lasku :D Dnes mazem gentoo :D Konecne som nasiel schopny linux pre mna :)
There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 15:36
      Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
      ja nemam take dobre skusenosti :( nabootoval som rozlisenie bolo 800x600 ale monitor zvladne aj 1024x768 tak som po instalacii nastavil nieco ako "Monitor 1024x768" a na obrazovke som mal "Out of bounds", v ubuntu mi vobec neslo dat vyssie rozlisenie od verzie 7.10 a opensuse zase sposobilo ze ked som zvolil v grub-e windows tak sa pocas spustania zasekol tak som ho preinstaloval. zlaty debian.
      You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 15:45
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      tak co sa tyka NOTEBOOKOV tak na nich sa nehodi zas kazda distribucia. Treba skusat vsetky distra a tak zistit ktore distro najlepsie absorvuje vsetky exoticke komponenty na notas. Mne takisto nejde vsetko na vsetkych distrach, ale najlepsie sa hodi k mokmu notasu openSUSE
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 15:54
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Tak tak.. Skoda ze to je tak, ale som s Fedorou zatial maximalne spokojny, normalne rozmyslam ze ju nahodim aj na desktop :) Podcenoval som fedoru, myslel som ze to je nieco ako mandriva 2007, ale vidim, ze zaklady Red Hatu tam nie su na zmar :)
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 16:27
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          fedora je good...az na to ze zaciatok je podobny ubuntu. Bez kodekov a bez niektorych intel wifi/nvidia/ati driverov...
        • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 05:46
          Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
          Tak porovnavat fedoru s mandrivou je dost silna kava. Mam taky pocit ze ju tu dost pouzivatelou podcenuje.
          • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 10:43
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Ano, mas pravdu.. Ja sa hambim za to, ze som Fedoru takto podcenoval a nebral vazne. Myslel som si, ze je to dalsia hrozna distribucia ako (podla mojho nazoru) mandriva (dajme tomu 2007, tu som skusal..). Ale aj tu plati pravidlo, pokial nevyskusas, nevies. Ja som este davnejsie nasiel stranku kde boli info's pre ktore notebooky ktore distra. Pre moj tam bola Fedora ale sral som na to. Vcera som si na to spomenul a povedal si : ale tak to RWcko doma mam, miesta na disku mam tiez dost, vyskusam to. A nelutujem. Design pekny, ovladanie pekne, funkcnost velka ( este som nenasiel vec s ktorou by som mal problem ) a ma to vlastny balickovaci system a yum co sa mi velmi paci.. Nemam proti Fedore ziadne vyhrady :)
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 11:56
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              nemas link na tu stranku, kde je zoznam tuxov hodiacich sa na ntbk ? dost by mi to pomohlo
              • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 12:05
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                http://www.linux-laptop.net/
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 17:10
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      fedora je fajn, len skoda toho pomaleho balickovacieho systemu
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 17:27
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Mne staci, ak to ma vlastne balicky a nemusim vsetko kompilovat (aj ked to bola sranda :D )... :) .rpm alebo .deb , to mi je jedno
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 17:48
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          no skus si pridat viac repozitarov. urcite nevystacis z defaultnym. dolezity je aj livna repozitar
          • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 18:10
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            livnu som uz pridal hned po instalacii. Zatial mi vsetko postacuje, niesom programovo narocny :D
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 26.01.2008 | 17:52
      Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
      Tiez som bol s Fedorou spokojny. Ale viac mi vyhovuje momentalne Ubuntu. Ale dolezite je ze to ide na tom notebooku. Ostatne si uz najdes na forach.
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 11:43
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      jemne odveci... ale viete ze momentalne sa s Fedorou 8 kamarati Ladislav Bodnar? :)
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 12:01
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Red Hat is still alive !! :) ( Red Hat je stale zivy !! )
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 12:03
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        myslim, ze viac ludi sa kamarati s fedorou (L.T.)
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 17:43
      akomano   Návštevník
      Super, tato info ma potesila. Aj ked som na HP 6720s rozbehal okrem wifi (ktoru som nemal este kde vyskusat) vsetko aj pod Ubuntu (je pravda, ze az pod Gutsy), aj pod Gentoo - planoval som este nahodit nejaky RH like linux. Idem tahat, Fedora bude jasna volba, ak ide vsetko out-of-box Dik za nfo
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 20:04
        Lacky alebo vo   Návštevník
        Mám notebook Acer 5220 a neviem tam rozbehať wifi. Ako to bolo vo fedore, alebo opensuse 10,3 ?
        • Re: Skusenosti - Fedora 8 27.01.2008 | 20:21
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Vo Fedore som to robil takto: (pouzil som b43-fwcutter):
          Naistaloval som b43-fwcutter --> yum -y install b43-fwcutter
          Potom som stiahol fimware z http://downloads.openwrt.org/sources/broadcom-wl-4.80.53.0.tar.bz2 rozbalil ho na /home/viktor/wifi/bcm43xx , nastavil som sa do zloky ( cd /home/viktor/wifi/bcm43xx )
          a nakoniec som spustil /usr/bin/b43-fwcutter -w /lib/firmware wl_apsta.o
          Potom bolo este treba nastavit automaticke spustanie NetworkManageru pri starte ( System --> Administration --> zaskrtnut tlacitko pre network manager ) a restartovat pc.
          Pri starte to od vas vypyta vytvorenie hesla pre network manager ( zvolte ho korektne, budete ho zadavat pri kazdom starte systemu ) , na liste ( v GNOME ) bude hore network manager trayicon, klik pravym a ukaze dostupne siete + kablovy internet. Good luck ;)
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 13:09
      miso   Návštevník
      Skus PClinuxOS...fedora je sice super, ale pridavanim repozitories a celkovym pristupom zameranym na open soft trochu komplikuje veci, v PCLOS ide vsetko Out of the box..a co nejde tak mas hned a zaraz naistalovane (veci ako opera, skype, virtualbox, lastfm a co ja viem co priamo v repozitary, este som neinstaloval nic (okrem rainlendara) mimo repozitara....
      Kedze ficim hlavne na notebookoch, a casto kupujem nove, som maximalne spokojny s tymto distrom. Prebratim Control centra z Mandrivy je klik friendly ;)
      okrem toho je to rolling distro, takze si stale up to date..
      este poznamka: pre najnovsiu ver.(ak potrebujes nejaky exot.(rozumej uplne novy) hardware) pouzi CZ mirror na pclinuxos.cz, kedze official vydanie je uz skoro rok stare...

      PS: linux je easy a aby bol super easy a pre kazdeho, chce to spravne distro ;)
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 14:54
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        nuz hej, ale aj fedora vie byt rolling upd (rawhide). okrem toho, v pclos je zasa komplikacia s jazykmi, takze je to asi narovnako
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 16:43
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        jj chce to spravne... ale systemov co su out of the box hotove je viac... sam ich poznam hned niekolko...
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 16:27
      Orol   Návštevník
      Nema defaultne podporu NTFS :(
      uz aj -ubuntu to ma podla najnovsich sprav
      na ich homepage
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 17:34
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        ..Ale da sa to lahko doinstalovat :) Btw. ja NTFS disky nepotrebujem takze mi to nevadi
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 23:06
          Orol   Návštevník
          jasne pre "cistych" linuxakov je Fedora 8 skvelou volbou,
          mimochodom znamy skusal na novom asus nb fedoru 8 ale neroznalo mu
          to wifi a system pri bootovani nabiehal asi 4min neviem preco to rychlo nepreskocil,
          stale je co doladovat, laici skor prejdu na reactos ked bude stabilny a funkcny na 80%
          ako na linux ktory je funkcnostou na 98% ale nie je user frendly
          • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 23:12
            Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
            fedora je zvycajne precpana novinkami, ja som ju pouzival od FC1-3, ale potom som presiel na nieco viac odladene... momentalne ju pouzivam, aby som videl, co budem mat v CentOSe/RHEL za rok :) (o system navyse, kde sa mozem testovat na RHCT).

            o user friedlosti linuxu sa da diskutovat, vie ho pouzivat moja mama, sestra... Win im uz nevyhovuje, pretoze sa vraj tazko ovlada...

            ReactOS nebude, tak skoro funkcny...

            prosim - no flame
            Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
            • Re: Skusenosti - Fedora 8 28.01.2008 | 23:18
              Orol   Návštevník
              Ja uz len vyhliadky pre ReactOS "ich plany" http://www.reactos.org/en/about_roadmap.html
              Hmm co sa im tazko ovlada? Mys ci klavesnica? he he omg

              bez komentara pls
    • Re: Skusenosti - Fedora 8 29.01.2008 | 02:32
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      By si mohol naklepať recenziu o Fedore 8 ak to schváli vedenie, určite si to radi prečítame. Je to síce 2 mesiace po vydaní, ale aspoň to máš omrknuté.
      • Re: Skusenosti - Fedora 8 01.03.2008 | 15:30
        karschm   Návštevník
        Ahojte, po vsi te chvale na Fedoru 8 jsem se rozhodl ji take vyzkouset. Zacal jsem instalaci z LiveCD, dostanu se bezproblemove pres partitionovani az k nastaveni site. Ale pak je konec. Ukaze mi to hlasku: "An error occured when attempting to load an installer interface component. ClassName = TimezoneWindow".
        Muzete mi prosim nekdo poradit, co s tim? Diky predem.
        • Re: Skusenosti - Fedora 8 03.03.2008 | 15:46
          Avatar Matej Krajčovič Ubuntu 8.10  Používateľ
          ked ocakavas odpoved tak pis do samostatnej temy
          You are registered as user #457083 with the Linux Counter.<br/> Given enough eyeballs, all bugs are shallow.<br/>