Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF

Sekcia: Komunita 09.04.2008 | 21:11
Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
Tak prečítal som si správičku, že: Ministerstvo financií Slovenskej republiky v pripravovanej novele výnosu č. 1706/M-2006 o štandardoch pre informačné systémy plánuje vyradiť formát Open Document Format (ODF) z povinných formátov. Možem si zanadávať. Ale ja by som chcel tentokrát zakročiť. Čo je veľa, to je veľa. Konečne sa vzchopme a spravme niečo. Odkiaľ čakať iniciatívu, ak nie z linuxos.sk?
Takže moja otázka, aký by mal byť postup. Petícia?
Treba tlačiť na nich cez médiá. Čo je moc, to je moc.
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 09.04.2008 | 21:15
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      skus kontaktovat skosi (skosi.org)
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 09.04.2008 | 21:23
      Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
      <podryp>
      ale ved ooxml je iso standard, tak naco je komu odf?
      </podryp>
      cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 09.04.2008 | 21:27
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        Ja tu moc priestoru na podrypavanie nevidim...
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 09.04.2008 | 21:27
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      vyborne chalani, ja teraz zahajujem protestny spanok...
      Debian. apt-get into it…
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 09.04.2008 | 22:09
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      ano? odf je povinny format? a ze ho teda statne institucie nepouzivaju ale radsej davaju vsetko v grcoch typu doc. To zase nejaka ˝mudra˝ menezerska hlava chcela rozhodovat o veciach o ktorych nema ani sajnu. No co uz: S MIKROSOFŤOM NA VČENÉ ČASY NIGDY INAK !!! :D
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 10.04.2008 | 00:01
      Martin   Návštevník
      Možno podnet na Protimonopolný úrad SR, lebo sa takto budú zvýhodňovať formáty súkromnej spoločnosti, ktorá už aj tak má takmer 100% monopol.
      Ja práve teraz chystám podanie kvôli tomu, že sa v Linuxe a jeho prehliadačoch nedajú zobrazovať katastrálne mapy, ako vyplýva z tejto diskusie a ak nepomôžu naše inštitúcie, skúsim to cez EÚ.
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 10.04.2008 | 11:30
        jaaa   Návštevník
        Potom daj vediet ako ti to dopadlo, aj tak ale pochybujem ze naberies odvahu...
        • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 11:21
          Martin   Návštevník
          List je už v obálke, práve ho idem odoslať, potom napíšem, ako to dopadlo. Aj keď môže to trvať dlhšie. A pohrozil som, že ak Protimonopolný úrad nemá kompetencie, budem požadovať zabezpečenie povinnej multoplatformnosti od európskych inštitúcií.
          • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 11:38
            Avatar srigi   Používateľ
            Okrem listu by sa mala spravit aj nejaka webovka s peticiou. Mala by obsahovat minimalne captchu a nejake tie povinne polia, nech to aspon nejaku vahu.
          • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 11:47
            Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
            Teraz hovoris aj o ODF?
            Chcem ta upozornit na jednu vec. Tvoj list v tejto republike je velka nula. Treba vyuzit psychologicku myslienku 'v jednote je sila'- je to naozaj velky rozdiel.
            BTW v mojom minulom zamestnani, ked sa vsetci zamestnanci burili pre zvysenie platov a dohodli sa, ze pojdu spolocne za sefom, tak ten sef povedal: "dobre, budem si vas kazdeho po jednom volat a s kazdym sa osobne porozpravam". Vyslo mu to- rozdrobil komunitu na drobne a zamestnanci vobec neziskali to, co povodne chceli.
            • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 21:32
              Martin   Návštevník
              Upresním - list sa týkal zatiaľ iba nemožnosti pozrieť si katastrálne mapy v inom prehliadači ako IE. Pokiaľ ide o ODF, tak v hlave práve skladám nejaké vhodné vety, ktorými by som presne, jasne a stručne vystihol podstatu problému. A možno na to pôjdem aj z úplne inej strany, podrobnosti si zatiaľ nechám pre seba.

              A či sa tým Protimonopolný úrad bude zaoberať, to sa uvidí, ale nejakú odpoveď na môj doporučený list mi bude musieť poslať, podľa toho pouvažujem ako ďalej. Ale ak má naozaj plniť ten účel, na aký bol zriadený, tzn. potláčanie monopolu a podporu serióznej hospodárskej súťaže, tak ma nebude môcť len tak odpinkať.

              Pokladám ešte za potrebné uviesť jednu vec - ako je možné, že vláda, ktorá od začiatku tvrdí, ako bude bojovať proti monopolom, je v oblasti softvéru totálne závislá od monopolu jediného dodávateľa a platí zaň ceny, aké si diktuje ten monopolný dodávateľ? Aká to je hospodárska súťaž a aké sú to výberové konania na dodávku technológií, keď vláda možno síce vyberá od viacerých predajcov, ale každý z nich ponúka iba jeden produkt, aj to presne ten istý ako konkurencia?Aj toto by sa malo riešiť.
              • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 21:46
                ---   Návštevník
                ak na doporuceny list cakas automaticky odpoved ,tak to sa nacakas. Kde je, aspon zvykom odpovedat na doporucene listy? Dop. list ma funkciu dokladovania ze si nieco poslal.

                A k tym monopolom, ano oni bojuju nezmyselne s monolmi ,kde realne nemozu dosiahnut nic. Od tychto monopolov sa teda neda cakat "vsimne". Je to len hra o volica.
                Inac povedane uplatkom sa pozicia slov. monopolov (hlavne energet.) ani neposilni ani nezoslabne. Niet totizto inej alternativy. A ked by aj , tak je alternativa rovnako ekonomicky silna (vsimné maju z coho platit).
                V pripade M$ produktov je situacia uplne ina ,alternativa na svoje presadenia nema dost prostriedkov (nie sme naivny aby sme si mysleli ze kvalita rozhoduje, tu davno rozhoduju rodinne vazby , rozne kamaratstva z detstva a tak podobne).
                Takze, ak nariadenie o pouzivani cohokolvek opensource nepride z inych ako slovenskych "vyssich" miest ,tak sa nepresadi nic.
                • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 23:45
                  Martin   Návštevník
                  Citujem sám seba z môjho dnešného príspevku o 9:21:

                  "budem požadovať zabezpečenie povinnej multoplatformnosti od európskych inštitúcií"

                  To znamená, že ak ma niekto nas... ...rdí, tak napíšem list Európskej komisii a požiadam ju o preskúmanie celkovej situácie na trhu s IT, koľko sa čoho používa, akú sú alternatívy a ako by sa dal ozdraviť trh, deformovaný monopolom jednej firmy. Pokuty pre M$ nič nevyriešia, ani rozdelenie Win na Home Edition a Professional, tu treba naozaj ozajstnú konkurenciu, nie aby nejaký výrobok predstavoval konkurenciu sám pre seba.
                  • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 00:52
                    Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
                    Napis, posli pockaj co sa bude diat, ak sa nebude diat nic skus mozno vec zmedializovat, hehe. Mozno dake TA3 by stacilo, aj s tou vetou o vlade a monopoloch.
                    Inac si myslim ze v EU to nieje moc inac ako na SK. Aj ked je pravda ze na vyplnanie danovych tlaciv v holandsku je aj program pre linux.
                  • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 11:49
                    Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
                    Mne napadlo, ze by sme na liste mali zapracovat vsetci- zobrazit list najskor tu na nete, kde si vydiskutujeme co pridat/ odstranit/ zmenit a potom to mozeme spolu aj s nejakou peticiou poslat...
                    Som dokonca ochotny zaplatit 500SKK na brigadu clovekovi, ktory bude sediet na Namesti SNP a zbierat podpisy od okoloiducich.

                    Mimochodom, cakam na vyjadrenie SKOSI a oni ticho! A neviem ako ich kontaktovat.
                    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 12:00
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Odporucam precita TRETI (3rd) odstaves tohto zapisku. Snad sa inspirujete.
                    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 12:10
                      Avatar borg Fedora  Administrátor
                      ak dobre viem, skosi nieco v tomto ohlade zacina nieco robit. konkretne neviem co, bo to maju tajne.
                    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 14:12
                      YaDo   Návštevník
                      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 14:17
                        open source   Návštevník
                        :-O
                        :-(
                  • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 13:11
                    ---   Návštevník
                    ak si spomenies na vyjadrenie EK k tlacovemu zakonu , mozno to nie je celkom to iste, ale vyjadrili sa ze nemozu a nebudu zasahovat do takehoto zakona. Aby nedopadlo aj toto podobne, ze dali jednotlivym krajinam volnu ruku pri pouzivani ne/standardov.
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 10.04.2008 | 13:08
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        Nemohli by sme to podat spolocne spolu s vyzvou pre zavedenie ODF?
        • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 10.04.2008 | 14:52
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          no ja by som sa za to podpisoval okamzite... ODF ako format som si velmi oblubil a som s nim spokojny...
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 10.04.2008 | 18:06
      Lacky   Návštevník
      Linux je o voľbe . Je to operačný systém tých ľudí, ktorý vyznávajú určité slobodné hodnoty, pre ktorých je niekedy aj menej viac. Veľmi rad sa zapojím do spavnej veci.
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 20:09
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      to ze odstranili ODF z odporucanych formatov ma moc neprekvapilo. holt je nerozsireny a hoci teoreticky je standard, prakticky by ta na urade poslali doprdele.

      ak vsak pridaju MSXML medzi odporucane a ODF NIE, BUDE TO UZ FAKT HNUS!

      potom ratajte z mojou iniciativou, zoberiem aj igelitku s preskrtnutym logom windows hlista
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.04.2008 | 20:12
        lubor   Návštevník
        muehehe, aj vyvojar KDE si ta s nou musel odfotit :-D
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 23:36
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      HA! Prisiel som na sposob ako osrat majkrosoft a uspokojit slovensku administrativu:

      1. Vytvorime urcity program. Bude multiplatformny, opensource GPL3 a jeho ulohou bude kontrolovat subory docx: ci plne vyhovuju standardu ISO/IEC JTC1 DIS29500 (znameho tiez pod prezyvkou 'otvor kancelariu xml' )

      2. ak program zisti ze .docx je nevalidny -- nevyhovuje standardu, subor bude zmazany a zasvieti cervene svetielko

      3. ak program zisti ze .docx obsahuje rozne binarne 'ukryty' - tieto binarne nestandardne useky budu z daneho docx vymazane

      4. po uspesnom dokonceni kontroly zasvieti zelene svetielko

      5. Zakonom sa presadi, ze na slovensku verejna sprava moze pouzivat subory ktore vyhovuju ISO/IEC JTC1 DIS29500 ale neobsahuju binarne 'uzavrete' casti

      6. nasledne ministerstvo vyda nariadenie ze VSETKY DOCX SUBORY vo verejnej sprave musia byt pred zverejnenim/odoslanim SKONTROLOVANE TYMTO PROGRAMOM

      :-)
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.04.2008 | 23:43
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Super. Začnime :) Len ten štandard má tuším neviem koľko strán a to nám bude trvať trošku dlho.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 18.04.2008 | 01:42
          --   Návštevník
          take nieco by bolo potrebne/vhodne zorganizovat na medzinarodnej urovni...
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 16.05.2008 | 22:39
      ARny   Návštevník
      Tiez ma zaraza pocinanie si slovenskych uradov. V celej EU ODT format zavadzaju ako povinny aby neboli zavisli cisto od M$. Ved uz aj samotny M$ bol krok od toho aby zacal tento format pouzivat vo svojich produktoch. Bohuzial do toho vstupila slavna organizacia vydavajuca ISO standardy a standartizovala OOXML takze MS Office uz nemusi ODT nadalej podporovat.
      Ja vyzyvam k obcianskej neposlusnosti. Pokial mi nejaky urad posle subor vo formate doc/xls/ooxml/.. tak im proste odpisem ze niesom schopny taky format otvorit a budem ziadat subor prekonvertovat na ODT alebo PDF.
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.05.2008 | 11:03
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        Pokial mi nejaky urad posle subor vo formate doc/xls/ooxml/.. tak im proste odpisem ze niesom schopny taky format otvorit a budem ziadat subor prekonvertovat na ODT alebo PDF.
        >> a oni ti napíšu, že si máš nainštalovať program, s ktorým budeš schopný taký formát otvoriť.
        A k tomu dodajú že nijaký dodatok k zákonu ani nejaké nariadenie im nedáva povinnosť posielať súbor v takom a takom formáte.
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
        • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.05.2008 | 11:09
          --   Návštevník
          treba si uvedomit ze stat je dobrovolnym dilerom m$. a navyse zdarma...
          • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.05.2008 | 11:17
            Martin   Návštevník
            Tu naozaj pomôže asi len oznámenie na Úrad pre verejné obstarávanie, upozorňujúce na to, že štát nákupom licencií M$ Office plytvá verejnými peniazmi získanými od daňových poplatníkov a prelieva ich na účet zahraničnej súkromnej spoločnosti, namiesto toho, aby využil kancelársky balík OpenOffice.org a šetil tak koruny (eurá), ktoré inde chýbajú.
            • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 18.05.2008 | 00:29
              Avatar m4rtin.m   Používateľ
              a oni ti na to napisu ze openOffice.org nevyhovuje im poziadavkam

              ale v kancelarskych veciach sa fakt nevyznam takze neviem posudit na co im je W0RD
              • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 18.05.2008 | 10:59
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Mno openoffice je čo sa týka výkonu dosť bieda. Len pre zaujímavosť skús otvoriť cislicove.odt, zmeniť jediný znak a uložiť v openoffice.
                • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 26.05.2008 | 23:41
                  Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                  WTF? co je v tom doku?
                  tebe to akoze ide otvorit?
                  Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
                  • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 26.05.2008 | 23:50
                    Martin   Návštevník
                    Ja som to otvoril - dlho to načítavalo, ale dalo sa to.
                    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 26.05.2008 | 23:54
                      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
                      aha, sorry, som myslel ze kde to natahuje viac ako mnutu ze sa mi sekol ;)
                      dik, ide to...
                      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.05.2008 | 11:33
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          skorej by chcelo (tak jak to robim uz ja) vsetky dokumenty odosielat v PDF alebo ODT. Ked niekto ziada doc tak ho poslem do teplych krajin s tym ze je to nestandardny format. My sa furt len prisposobujeme ukladame dokumenty z OOo v doc a inych srackach, len aby im to islo pod widlami otvorit a oni nam za odmenu hadzu polena pod nohy. Tak nebudme uz prosim vas taki sprosti a zacnime byt tak isto egoisticky ako su oni.

          Im staci z netu stiahnut 80mb subor, my sme takpovediac bez vychodiska (ano otvorime tie sracky od ms, ale formatovanie je rozbite a stale sa jedna o uzavrety produkt). Je dost sila ked vacsina statnych institucii uverejni svoje spravy, dokumenty atd iba v doc formate. Nehnevajte sa na mna ale to uz naozaj hranici s .o.otizmom najvyssieho stupna. Jednoducho v statnej sprave su na veducich miestach hoveda co sa danej problematike ani trochu nerozumeju (cest vynimkam). Tak to bolo, tak to je a tak to pravdepodobne aj bude.

          Cize znova ak chceme aby sa uvedomili, treba pouzivat pasivny natlak. Ziadne vypisovacky ze aby uverejnovali dokumenty v odt, to je zbytocne. Ak mate s niekym vymienat dokumenty, posielajte im to v odt a do mailu si pridajte podpis napriklad: ak vam nejde otvorit odt subor v prilohe, stahujte kancelarsky balik openoffice z sk.openoffice.org

          Ak budu ten dokument naozaj potrebovat, tak im nic ine nezostane, a OOo aspon ziska viac stiahnuti a instalovani.
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.05.2008 | 18:56
            Avatar Peter Mint  Používateľ
            toto je velmi rozumne
            Žijem v krajine, kde aj zajtra znamená predvčerom :-)
            • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 18.05.2008 | 14:07
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no... mne sa to tiez zda dobre riesenie... asi je cas zapojit sa do toho :)
        • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 17.05.2008 | 21:41
          ARny   Návštevník
          No neni to celkom pravda. Tu je jasne uvedene ktore formaty pri komunikacii povinne. ODT z toho zoznamu chcu vyhodit ale stale mi to budu musiet posielat min. v PDF, RTF prip. TXT. Takze ak mi niekto posle DOC tak mu hned odpisem nech to pekne prekonvertuje aspon na PDF (budem sa ich ale snazit donutit na ODT) a pridam aj cislo vyhlasky.
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 18.05.2008 | 00:33
      Avatar m4rtin.m   Používateľ
      ok... vyhodili zo zoznamu odporucanych ODT, beriem

      ale pokial tam niekedy pridaju OpenXML tak nech si ma nezelaju
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 18.05.2008 | 13:53
        ARny   Návštevník
        nic neboj niesi sam kto by ich niekam kopol
    • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 22.05.2008 | 17:12
      open source   Návštevník
      skoda ze s tym rozhodovanim trocha nepockali. ODF bude uz podporovat podporovat aj ms office :-)
      • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 26.05.2008 | 18:58
        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
        Najskor o pol roka. Ale aj tak su to le Pí áR rečičky Microsoftu. Skutočnosť môže byť iná.
        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
        • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 06.06.2008 | 00:12
          ARny   Návštevník
          Tak mam dobru spravu. ODF format bude predsa len zachovany v zakone o standardoch.

          http://www.zive.sk/Bleskovky/Povinne-formaty-vo-verejnej-sprave-Zostava-aj-ODF/sr-1-sc-4-a-277688/default.aspx
          • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 06.06.2008 | 00:43
            open source   Návštevník
            takze ta (oneskorena) podpora od ms bola nakoniec pre ponechanie odf v tom zozname velmi dolezita.

            milos sramek si moze vydychnut :-) (mozno ta jeho nepozornost bola sposobena tym ze jeho inicialky su ms ;-)
          • Re: Ministerstvo financií Slovenskej republiky + ODF 06.06.2008 | 00:52
            open source   Návštevník
            trocha podrobnejsia je sprava na DSL.sk: http://dsl.sk/article.php?article=5840&title=