Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04

Sekcia: Konfigurácia 25.04.2008 | 20:59
Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
nazdar, prave som si nainstaloval Ubuntu 8.04: "/" (Primary, Zaciatok) + swap (Logicky, Koniec). Vsetko prebehlo fajn, no ubuntu sa nenastavilo ako predvoleny OS. Vo Windowse (v nastaveniach bootovania) sa zobrazuje iba win, ubu nie. Nastavil som v BIOSE v nastaveniach diskov tabulku: http://linuxos.sk/clanky/dualboot/thumbs/grub-menu.gif ... ale ja by som potreboval hned spustit ubu, alebo nastavit nejake casovane spustenie... Da sa to v Ubuntu nastavit? Ci treba instalnut nejaky soft?
Este som si vsimol, ze v 8.04 nie su prelozene (do SJ) moznosti praveho kliku mysi na plochu napr... Ma to tak byt, ci som stiahol nejaku beta verziu? :P
Diky
    • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 25.04.2008 | 21:11
      ---   Návštevník
      splietas nejako veci dohromady, ta fotka co si uviedol nema nic spolocne s biosom. Tak neviem co si tam mohol nastavovat.
      Start ubuntu alebo windows ma na svedomi GRUB, to je to na tej fotke. A nastavuje sa to v /boot/grub/menu.lst , za predpokladu ze sa GRUB nainstaloval spravne (do MBR). Inac tvoja otazka naznacuje ze nieco nie je v poriadku ,lebo ak by bolo ,tak sa musi spustat ubuntu ako default system.
      K tej slovencine , nemas zrejme doinstalovanu komplet podporu SK, SYSTEM-->SPRAVA-->VYBER JAZYKA
      • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 25.04.2008 | 21:35
        Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
        Ta "tabulka" sa v mojom biose nastavuje v prioritach bootovacich diskov. Defaultne tam je nastaveny disk s OS ako prvy... Mne sa ubuntu podarilo spustit, ale iba vyberom z tej tabulky, teraz pisem z ubu, som zistil ze ma podporu mojho usb wifi primaca :) tu je moj menu.lst pls cekni ci je s tym nieco: http://openpaste.org/6273/ ps druhy OS je Vista, mozno este pomoze ze v tej tabulke mam vedla windowsu napisane (loader), zeby to oznacovalo prvy spustaci OS?
    • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 25.04.2008 | 21:13
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      nerozumiem prilis otazke.cize si nainstaloval ubuntu a nemozes do neho nabootovat? Ako potom vies, ze right click nie je prelozeny? BTW tie preklady robia nejaky dobrovolnici a nie je prelozene vsetko, ja osobne pouzivam US lokalizaciu
    • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 25.04.2008 | 22:10
      Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
      BIG EDIT: vyriesene, neskor napisem pricinu problemu, idem kukat panelak :)
    • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 25.04.2008 | 22:40
      Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
      Takze vlastne ja mam v PC dva HDD, jeden systemovy a jeden na data... Lenze je to "supermarket" PC a prvy na doske je zapojeny ten datovy disk, cize disk0 a systemovy je disk1. Pri preinstalovani Ubuntu som si vsimol pokrocile nastavenie v poslednom kroku a tam ze kam nainstalovat Zavadzac - bolo tam ze hd0 alebo co... vtedy mi este nedoplo, ale pri cakani kym sa instalne doplo :) Zavadzac sa naisttaloval na disk0, lenze vacsiu prioritu pri bootovani mal samozrejme disk1 s vistou a win zavadzacom, lin zavadzac bol prehliadnuty.
      Asi to necham tak ako teraz je, data disk0 uz ma najvacsiu prioritu pri bootovani, casovanie funguje podla menu suboru. Win zavadzac sa este zide, nebudem ho rusit :)
      • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 02:27
        Avatar srigi   Používateľ
        Heh, a kde mas naistalovane to Ubuntu? Na disk1? Ak mas oba systemy na jednom disku, bolo by dobre GRUB hodit aj na disk1, aby si nebol na disk0 zavisly, napr. ked budes kciet disk1 vybrat a ist s Win+Ubuntu do kamarata a pod. Vtedy je dobre mat moznost bootovat oba systemy.
        • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 13:33
          Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
          nj to som sa tiez nad tym zamyslel ze co ak budem cet sformatovat data disk :P tak som to cele komptel preinstaloval a upravil...: Prehodil som kable od hardiskov, takze systemovy disk je oznaceny ako disk0 a defaultne sa spusta prvy. Preinstaloval som win, potom dal ubuntu, ktory prepisal(?) windowsovy zavadzac na disku 0.
          Este pls pomozte ako mam nastavit defaultny system cez ubuntu... napr aby sa o 10 sekund spustil windows a nie ubuntu - totizto ked sa vrati otec tak mu asi bude vadit ze ma obmedzeny cas na spustenie windowsu :D + tu je moj menu.lst
          • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 13:57
            Avatar srigi   Používateľ
            Na 19. riadku sa meni casovanie menu, je to v sekundach.
            A na 14. riadku sa vybera defaultny system - cislo oznacuje poradie boot sekcie, ak sa to tak da nazvat. Najjednoduchsie to pochopis, tak ze zapis default 0 sa odkazuje na sekciu
            title		Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
            root		(hd0,1)
            kernel		/boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=96886fb1-f096-4287-95e3-3f42389ba004 ro quiet splash
            initrd		/boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
            Ked ten 14. riadok nastavis na default 4, defautne sa bude nacitavat sekcia
            title		Windows Vista/Longhorn (loader)
            root		(hd0,0)
            savedefault
            makeactive
            chainloader	+1
            cize predvoleny bude win. Pozor, do cislovania sa zapocitava aj sekcia na riadkoch 150 a 151 (mala by poradove cislo 3), takze na to pozor.
            • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 15:34
              Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
              hm... nie je Vista "default 5" a riadky 150 a 151 "default 3"? Tieto 3 su ubuntu:

              title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic
              root (hd0,1)
              kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=96886fb1-f096-4287-95e3-3f42389ba004 ro quiet splash
              initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic
              quiet

              title Ubuntu 8.04, kernel 2.6.24-16-generic (recovery mode)
              root (hd0,1)
              kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-16-generic root=UUID=96886fb1-f096-4287-95e3-3f42389ba004 ro single
              initrd /boot/initrd.img-2.6.24-16-generic

              title Ubuntu 8.04, memtest86+
              root (hd0,1)
              kernel /boot/memtest86+.bin
              quiet



              potom nasleduje uz spominany riadok 150 a 151:

              title Other operating systems:
              root


              a az teraz nasleduje vista:

              title Windows Vista/Longhorn (loader)
              root (hd0,0)
              savedefault
              makeactive
              chainloader +1

              ako to teda je?
              diky
              • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 15:39
                ---   Návštevník
                volba default 0
                znamena ze sa spusta prvy system v poradi ,ked zapnes pocitas a ten ti da na vyber tabulku so systemami. Kazdemu zaznamu v tejto tabulke zodpoveda cislo vo volbe default. Cize aj title:Other operating system. Tak si to odrataj a zvol to spravne cislo. Napr. 5 zaznam v poradi bude "default 4"
              • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 15:41
                Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
                Prepac, uz mi doplo ze sa zacina od nuly :P Este predsa by som mal jednu otazku... Ako a kde povolim vyrabanie, mazanie suborov v /usr/share? chcel by som si do /usr/share/opera/locale dat slovencinu, ale nepusti ma to... Pls keby sa to dalo spravit pretiahnutim/ctrl c, ctrl v a nie cez konzolu.
                • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 16:00
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Do tychto adresarov musis zapisovat ako root. Cize napr. ak predpokladam, ze kces na kopirovanie pouzit Midnight Commander, spusti ho pomocu ALT+F2 gksudo mc alebo z konzole sudo mc. Potom uz mozes do tych adresarov zapisova, mazat, whatever.
                • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 16:01
                  ---   Návštevník
                  ak pouzivas nautilus je par skriptov ,ktore ti ulahcia pracu:
                  #!/bin/bash 
                  foo=`gksudo -u root -k -m "enter your password for gedit root access" /bin/echo "Do you have root access?"`
                  sudo gedit $NAUTILUS_SCRIPT_SELECTED_URIS
                  
                  uloz to ako gedit-root do /home/tvoj_adresar/.gnome2/nautilus-scripts/
                  #!/bin/bash
                  # Opens a nautilus window as root.
                  foo=`gksudo -u root -k -m "enter your password for nautilus root access" /bin/echo "got r00t?"`
                  sudo nautilus --no-desktop $NAUTILUS_SCRIPT_CURRENT_URI

                  toto uloz ako root-nautilus-here do toho isteho adresara

                  obidvom suborom nastav priznak spustania

                  Potom uz len v nautiluse nabehni do nejakeho adresara kde nemas opravnenie ako pouzivatel, klikni na volne miesto a v nom pravym tl. mysi a vyber SKRIPTY-->ROOT-NAUTILUS-HERE

                  alebo ak chces upravovat systemovy subor ako root ,staci sa k nemu v nautiluse preklikat a kliknut na nom pr. tl. mysi a zvolit SKRIPT-->GEDIT-ROOT.

                  (inac su to skripty, ktore sa instalovali cez automatix)
                  • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 23:04
                    Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
                    ja zatial pouzivam iba "Prehliadac suborov"... defaultne co je v ubuntu, da sa to nastavit tam?
                  • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 23:19
                    Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
                    aha.. :D to je nautilus... no ok... prvu zlozku co sa mi vyrobila som tam ulozil, a druhy prikaz mi otvoril /root a tam bol Desktop - tak aj to som premenoval a dal do /home/mizu/.gnome2/nautilus-scripts , to je dobre? ale povolit spustenie nejde, vlastnikom je root... co s tym?
                  • Re: Pomoc s Bootloader-om + preklad Ubu 8.04 26.04.2008 | 23:28
                    Avatar Mižu Ubuntu 8.04  Používateľ
                    sry uz to funguje, ja som ten prikaz pisal do konzoly :P:P:P... diky :))