nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov

Sekcia: Konfigurácia 30.11.2008 | 02:21
Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
Taka hlupost, ale vramci LAN zdielame viacero pocitacov subory nazajom ... do teraz som pouzival windows a v sieti som mal svoju prezyvku ako nazov mojho pocitaca, v Ubuntu som si tiez nastavil tie priecinky na zdielanie akurat nazov mojho pocitaca je " ubuntu" a kde hladam, tu hladam neviem kde si to mam premenovat :) ... to za prve

a po druhe, vo windowse som si zauzival taky system ze som si rozdelil disk napr. na C: (20 GB) system a D: (230 GB) vsetky ostatne data, a teraz uz 3 mesiace pouzivam v podstate len Ubuntu ( XP len na telefonovanie lebo za nic na svete neviem prist na to preco mi mikrofon v ubuntu nebezi a na fore to nejak nikto nevie resp. nikto nic nepise co by pomohlo ...) a data si ukladam rovnako ... je nejaka vyhoda v tom Ubuntovskom "logickom" deleni diskov? (zatial som sa o to blizsie nezaujimal)

Zaujima ma to len z praktckeho hladiska od tych co na Ubuntu slapu uz dlho ... co sa tyka windowsu tak tento system sa mi zda lepsi lebo zakazdym ked som schytal pod win dajaky virus alebo bezal pomaly tak som C naformatoval a nahodil si vsetko od znova a nemusel som sa bat o to ze nejake data stratim ...
    • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 02:24
      WlaSaTy   Návštevník
      hostname sa to vola, to za prve. ano, a jedna sa nie o delenie ale o pripajanie. to za druhe.
      • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 02:33
        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
        za prve :) ... fajn a kde si ho mozem zmenit? ... bodlo by mi nieco v zmysle otvor si terminal a toto tam nakopiruj ... alebo chod na system/sprava ... atd.
        • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 12:07
          Avatar piter Debian, ArchLinux  Používateľ
          skus "hostname meno_kompu" v terminali ako root. co sa tyka toho rozdelenia disku tak ubuntu (unix generalne) to ma lepsie vyriesene ako windows (aj ked s windowsom sa daju tiez pekne veci), len to treba nastavit pri instalacii alebo dorobit dodatocne. kazdu particiu si mozes namontovat na nejaky adresar, takze napriklad to co bolo "data" na windowse moze byt "/home" na unixe. tym padom preinstalujes system (/) ale s moznostou neformatovat particiu /home a mas novy system so starymi datami (viem, da sa to urobit aj lepsie) nastuduj si system suborov v linuxe, oproti windowsu sa daju robit hotove zazraky.
          • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 13:14
            Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
            ehm ... s terminalom to malo vyzerat takto?

            i@ubuntu:~$ sudo su
            [sudo] password for i:
            root@ubuntu:/home/i# hostname blackee

            asi som to napisal zle lebo ziaden efekt
          • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 13:39
            Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
            ... a potom co som to zadal (v predoslom okne) som vypol terminal, na to mi Ubuntu uz ziaden program nechcel spustit, tak som restartoval pocitac a ked sa znova zapol nefunguje mi wifina ... nechce mi moju domacu siet vobec zobrazit .... na slak trafenie uz ked mi to konecne bezalo ta sa to zas posralo ... :(
            • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 14:43
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, to je efekt ked to robis nepremyslene v grafickom mode ktory akceptuje pripojenia programov z ineho stroja ako toho co sa volal tak aky bol povodny nazov pocitaca. zabudol si pred tym zadat :
              xhost +novy_nazov_picitaca


              Ak nevies co mozes pokazit prikazom, tak si to najdi v nastaveni systemu. Ja by som to robil cez /etc a docasnou rekonfiguraciou vsetkych sluzieb na ktore to moze mat dosah alebo ich restartom.

              • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 15:34
                Avatar piter Debian, ArchLinux  Používateľ
                tak to je pre mna novinka. nevedel som ze ubuntu(alebo linux???) ma viazane sluzby na hostname. ale som si isty ze som menil hostname za chodu a nic sa nestalo...v debiane. nemalo by to byt ze si sluzba zisti hostname cez nejaku funkciu? a xhost +localhost?
                blackee - nechcel som sposobit neprijemnosti, ak som ich sposobil. popripade to zmen s5 tak ako si to zrobil ale meno zadaj to stare...
                • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 15:42
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ano, jedna sa o implementaciu bezpecnostneho prvk u v sietovom prostredi. Ak je to novinkou, tak vitaj vo svete verejnej bezpecnosti.

                  inak zistenie hostname z IP adresy je zbytocnost, najme pokial pouzivas viacej sietovych rozhrani a sluzbu chces pouzivat iba na jednom. ale je rozumnejsie pouzivat localhost, lenze toto ubuntu teamu nevysvetlis.
                  • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 15:51
                    Avatar piter Debian, ArchLinux  Používateľ
                    dik za privitanie :)
                    to s tou funkciou na zistenie mena kompu som nemyslel rdns, skor nejaky gethostname() alebo take cosi. S tou bezpecnostou tomu nerozumiem, stale neviem aky ma zmysel viazat sluzby s hostname... a zvlast v sietovom prostredi, kde sa zistuje meno kompu prave z ip adresy (alebo netbios, ale o tom je iny system)
                    • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 16:04
                      WlaSaTy   Návštevník
                      skus mi to objasnit, ja tomu co pises, tomu naozaj nerozumiem.
                      • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 16:22
                        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                        pani skvele ze si rozumiete, ale ja neviem o com tocite ... skusme sa teraz vratit k tomu mojmu problemu ...

                        uz mi je jedno ako sa v tej sieti budem volat ak sa na nu musim napajat cez kabel ...

                        ked som ten postup zopakoval len miesto "blackee" som dal "ubuntu" tak sa stav nezmenil

                        ukazuje mi nejake ine wifi siete v dosahu (ku ktorym pristup nemam) a ked zadam svoju "private" cez conect to hidden wireless network ... tak ma nenapoji, robi to co robilo pred tym ... blizsie info vo fore, skuste mi napisat nejaky polopatisticky postup ako to zas nahodim ... pls

                        dost dobre nechapem preco vidim 4 ine siete a tu moju nie, pritom tam mam obycajny kod
                        • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 16:49
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Aha, takze sa pripajas na siet ktoru spravuje wifi router? To si mal napisat naozaj ako posledne. Keby sme to vedeli od zaciatku, tak by sme to mohli uz davno vyriesit.

                          PS.: ak nevidis tvoju siet, mas na routri nastavene "utajit SSID"? to bu bolo potom ziaduce chovanie.
                        • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 17:38
                          Avatar piter Debian, ArchLinux  Používateľ
                          predtym si videl aj svoju siet?
                          preco pises ze ti nefunguje wifi ked vidis ine siete? wifi funguje, len hapruje tvoja siet, co moze byt viac routrom ako kompom.
                          Ako presne konfigurujes siet wifi?
                          • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:44
                            Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                            takze,

                            mam domaci router, vo windows normalne viditelny bez jedineho problemu. Aj teraz funguje bez problemov. Ked restartnem spustim XP wifina je bez problemova ... (okrem toho rodicia su napojeni na wifi cely den, aj PSPcko sa napoji bez problemov okamzite a vsade je viditelna hned ako prava zo 100% signalom), len ja ked sa dam do ubuntu tak nasu siet nevidim. Nemam nic skryte, router ide bez chyby blbne to len cez Ubuntu ...

                            ked som prisiel domov siet som nevidel, robilo to to co robi teraz. Potom mi blikli nejake aktualizacie tie som stiahol a odrzu mi hodilo ikonku ze som napojeny cez wifi a nie kabel ... presne vtedy som napisal na forum ze sa to vyriesilo samo (v tom odkzae vyzsie) ... no jak som teraz tam cez ten terminal menil to meno tak ma vypojilo ... a porestarte som svoju siet znova nevidel (viem ze to je divne)

                            ked idem cez system/predvolby/sietove nastavenia ... tam vyberiem bezdrotove tak mam tu svoju hned na prvom mieste s poznamkou ze som bol na nej napojeny pred 5 hodinami, takze system musi o nej vediet, to ze som daco napisal do terminalu predsa nemohlo ovplivnit router!

                            aj teraz prave pozrem k sebe cez ubuntu vidim 6 sieti s roznou silou signalu a na druhom compe (cez windows) to iste s tym ze aj tu nasu ako so 100% signalom ...
                            • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:49
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Vyborne. DNS Ti spravuje Router alebo si nastavujes hostname cez nastavenia sytemu na blbuntu?
                              • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:55
                                Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                                studujem management nie informatiku, skuste mi to trosku jednoduchsie pisat prosim ...

                                pred 5 hodinami som nevedel co to hostname je a v podste presne neviem co to je ani teraz... router mam nastaveny DHCP ... cez kabel a aj cez wifi ... wifi je chranena jedine zec 10 mistny kod 64bit WEP ... ci to o dacom inom rozpravam?
                                • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:59
                                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                                  zadaj do konzoly cat /etc/resolv.conf a to co ti to vypise hod sem
                                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                                  • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 19:04
                                    Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                                    # Generated by NetworkManager
                                    nameserver 192.168.1.254
                                    • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 19:33
                                      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                                      aspon sme zistili, ze DNS ti priraduje wifi router :-)
                                      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                                • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 19:25
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  :studujem management nie informatiku
                                  Vidis, ja som ani informatiku nestudoval.

                                  :pred 5 hodinami som nevedel co to hostnam
                                  Kazdy z nas sa uci. hostname je vyraz skladajuci sa z dvoch slov. Name a host. Pokial si sikovny, tak si tie dve slova z anglickeho jazyka prelozis.

                                  :jedine zec 10 mistny kod 64bit WEP
                                  WEP je zbytocna ochrana, to si ju mozes rovno vypnut. WEP sa da prelomit radovo v minutach.

                                  Inak, to mas naraz pripojenie aj cez kabel a aj cez bezdrotovu siet?
                                  • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 19:34
                                    Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                                    a co by si mi odporucal? zadat cez MAC adressy pristup?

                                    hostname si viem prelozit ale ste tu pisali veci ktorym nechapem, co sa tyka ubuntu som zaciatocnik ...

                                    pmam wifirouter a 4 porty ... kedze mi wifi nejde strcil som dnu kabel aby som vas tu mohol otravovat :)

                                    inak dakujem za ochotu :)
                                    • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 19:38
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      odporucam mat utajene ESSID (co uz mas, len nevies pochopit ze vtedy je siet z polovice neviditelna a treba to zadat rucne), WPA2 s klucami. takze vytiahni ten kabel a nastav tu siet rucne kedze ju mas vytvorenu tak aby automatika zlyhala.
                            • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 19:24
                              Avatar piter Debian, ArchLinux  Používateľ
                              takze...vsetko v terminali:
                              sudo iwconfig
                              to ti vypise meno sietovky, potom:
                              sudo iwlist [meno_sietovky] scan
                              to by ti malo vypisat wifiny v dosahu, pozri, ci tam nie je ta tvoja...
                              skusal si urobit scan cez network manager (asi hej, ale pre istotu)?
                              • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 19:31
                                Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                                nie vyhodilo mi tu 3 ale ani jedna moja :(

                                najblizsiu hodinu nebudem pri compe ... len pre info
                      • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 17:56
                        Avatar piter Debian, ArchLinux  Používateľ
                        chcel som len povedat ze mi nejde do hlavy ako spolu suvisi bezpecnost s hostname a sluzbami... preco su niektore sluzby (alebo procesy) viazane na hostname. inac povedane - nauc ma cosi :)
                        • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:15
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Samozrejme. Pockam ta pred skolou?
                          • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:25
                            Avatar piter Debian, ArchLinux  Používateľ
                            staci ked mi vysvetlis preco zavisia sluzby na hostname, ale ak sa ti nechce, tak nic...
                            • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:45
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Preco sa pouziva DNS a nie IP adresy, to uz urcite vies. A teraz si predstav ze si nehas otvorenu sietovu sluzbu XWindows (ano, wokienka su uz viac ako 20 rokou sietova klient server architektura schopna bezat programy na obrazovke z ineho kontinentu) len na tvoj stroj. Tak aby Ti niekto nezapol napriklad keyloger alebo sledovanie obrazovky a ani nemohol robit na tvojom stroji neplechu. Tak si pre xwindows autorizujes len to, co je potrebne.

                              Ano, natiska sa otazka preco to neurobit pomocou localhost. A odpoved sa da predstavit po zaratani beziacejho virtualneho picitaca.

                              Ano, toto tu bolo vela krat spominane, dufam ze si to aspon precitas. Alebo, nemusis. Ved sa znova a znova pytaj na 100x zodpovedane veci.
                              • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 18:51
                                Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                                nerad vas rusim pri sukromnej debate ...
                                ale co keby ste mi napisali ci mi viete pomoct alebo nie s tou wifi ...
    • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 03:56
      ello   Návštevník
      K deleniu diskov. Systém v Gnu/Linux je úplne iný ako filozofia používana vo Windows.
      Každý adresár má svoje určenie.
      Pozri napríklad : 2008.pdf_strana_333
      alebo aj: struktura
    • Re: nazov v sieti, sietove nastavenia a rozdelenie diskov 30.11.2008 | 16:26
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Odporučam prečítať článok - Organizácia dát, alebo kde je disk C?
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte