maximalna spokojnost - linux

Sekcia: Ostatné 01.10.2009 | 02:38
Avatar -- zrusene --   Používateľ
Caute,
chcel som napisat len drobnu poznamku, co mozno niektorych bude nudit ale chcem sa aj verejne prejavit z radosti :)

Dlho dlho som bol proti tomuto free systemu, nakolko som uz viac krat skusal si system nainstalovat a po par kliknutiach mi to prislo cele ine, nezrozumitelne, tazkopadne. Mozno je to tym ze pokrocila doba a uroven systemu sa zmenila ale pred 3mi tyzdnami zhruba som si nahodil Fedoru na notebook pricom na PC som hladal materialy potrebne k systemu. Za necele 4 dni sa mi to cele podarilo rozchodit, zistil som X veci a vsetko co potrebujem k dennej praci mi fungovalo (momentalne development, browsovanie, emaily a IM). Po tychto kratkych skusenostiach som zistil ze je to system maximalne efektivny nakolko aj po niekolkohodinovej praci je performance systemu stale na rovnakej urovni a nepocitujem ziadne zmeny ako v najrozsirenejsom systeme momentalne. Nepotrebujem vykonavat ziadne restarty, vsetko si mozem nastavit na svoj obraz, nasiel som kopec zaujimavosti co vo systeme XY nie je atd atd.
Obcas ked nieco neviem je to len chvilka a odpoved mam na screene (voala google). Akurat je nevyhoda ze ked niekto nevie po anglicky tak to ma kusok tazsie. Ale inak odporucam kazdemu kto sa pride pozriet na tento server a pohladat nejake informacie. Pouzival som system XY cez 10 rokov a momentalne som v stadiu ze by som ho vyhodil kompletne aj z PC no este nemam tu 100% istotu ze bude vsetko ok :) .. ale je to na dobrej ceste .. that`s all ;)
    • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 08:13
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Čo dodať, super.
    • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 09:36
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      A ja som si myslel že sa s toho teším len sám a my sme dvaja :-)
      Tiež som mal dual boot, ale teraz už len Linux a fakt mi nič nechýba a už ani nechápem ľudí okolo seba čo používajú ukradnuté Widle, Photoshop, MS Office ...
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 10:12
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Ja chápem prečo používam MS Office - niektoré dokumenty v škole mi OOo neschrúme korektne :( Nebehá to ale vo virtuálnom stroji, mám radšej crossover.
      • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 11:24
        Avatar -- zrusene --   Používateľ
        hehe, no ja to mam momentalne tak ze na PC mam legalny windows a na notebooku linux, ale fungujem na oboch naraz vzdy kedze na kazdom systeme robim nieco ine :P .. casom sa to ale mozno aj zmeni a na oboch kompoch bude ina distribucia :P .. mam len jediny dovod na Win, CS1.6 :)) .. ja to uz hravam asi 7 rokov, jednoducho je to pre mna jedina uspesna forma relaxu na PC, nehram nic ine ale ked clovek spozna taje CSka .. :)
        • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 16:23
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Tak to mám pre teba ďaľšiu radostnú správu, CSko 1.6 na Linuxe ide ako hodinky, tu je Linuxový CS Klan http://www.linuxclan.org/index.php?l=&m=clanbase&f=team&id=1
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 11:22
            Avatar -- zrusene --   Používateľ
            skvele, pozeral som to .. znie to zaujimavo :) ked si uz aj na desktop dam linux (100% istota z notebooku) tak sa tam urcite pripojim :)
            • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 02:16
              Avatar Tommy Angelo   Používateľ
              cs-ko cez wine na linuxe hravam stale :) ide mi lepsie nez na windowse :-D odporucam. A takisto aj niektore nove programy alebo postarsie uz dokazu bezat pod linuxom tak dokonale, ze nespoznas rozdiel. Proste wine je uzasne uz a co je najlepsie, ze ten vyvoj ide rychlo vpred ;)
        • Re: maximalna spokojnost - linux 11.10.2009 | 03:33
          ARny   Návštevník
          jj potvrdzujem a dokonca aj cheaty tam idu :)
      • Re: maximalna spokojnost - linux 04.10.2009 | 00:36
        ooo   Návštevník
        === A ja som si myslel že sa s toho teším len sám a my sme dvaja :-) ===

        Tak to vás teda veľa (linuxiakov) nie je ::-)))
        • Re: maximalna spokojnost - linux 05.10.2009 | 01:07
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Aj preto mám komunitu okolo Linuxu rád, lebo ako kedisy povedal prezident miliardovej Číny, koľko obivateľov má Slovensko, odpoveď bola 5milónov, nato prezident: tak to sa musíte všetci dobre poznať :-)
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 09:45
      Elven   Návštevník
      a to si este nezazil MAC OS X. to je system. ;o) moja rada - ak mas na PC legalne Windows tak ho urcite nedavaj prec. v linuxe este nefunguju vsetky programi takze ho este mozes potrebovat.
      • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 11:15
        pear pc   Návštevník
        v com je teda ten os 10 lepsi ako kazdy iny?? skusis mi to objasnit??
        • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 14:55
          Elven   Návštevník
          skus ho a uvidis. maximalna stabilita a funkcnost. ty si zase myslis ze linux je lepsi ako windows? skus mi to objasnit?
          • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 13:22
            pear pc   Návštevník
            a ty vidis co pises ?? stretava sa tvoje telo s duchom?? ja som povedal daco o nejakom systeme?? ja som sa iba opytal !! a stabilita a funkcnost? na to si ako prisiel? nezabudaj ze problem v akomkolvek systeme si zapricini uzivatel sam ..... cize v com je os x lepsi?
          • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 13:26
            nevlE   Návštevník
            Elven inak aj mna by to zaujimalo lebo zatial si napisal len kybel trusu za ktory by sa hambil kazdy uzivatel macu
            • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 15:06
              Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
              ze sa nesmelo pridam do tejto šnúrky...

              kedze uzivam Mac OS X, teda je to moj hlavny OS a ak mam byt dosledny, tak iny OS som nikdy neuzival a ak som sa s nejakym OS stretol, tak velmi okrajovo a vyzeral som pri praci s nim ako uplny ťulpas...

              takze to zhrniem, kazdy ma ine naroky na OS a prave z toho dovodu ich je tolko, je samozrejme, ze kazdy si bude obhajovat to svoje, kedze mu to plne vyhovuje, realne rozdiely medzi OS vystupuju na povrch az vtedy, ked sa narazi na cloveka, ktory ma ine naroky...

              osobne som minuly rok kupil taku skatulku, na ktoru som nainstaloval Linux Ubuntu a aj som sem napisal moje pocity, ktore sa zhoduju so zakladatelom tejto temy, v dnesnej dobe ten Linux ani nezapinam, to je hlavne preto, lebo nie je cas a v podstate ani dovod (aj ked mam s tym pocitacom uz iste plany)...

              celkovo som si zvykol, ze ludia zacinaju zistovat, ze existuje aj iny OS ako Win, pretoze realne si treba uvedomit, ze 90% obyvatelstva sveta ani nevie, ze su aj ine moznosti (nie su to alternativy), napr. mne sta strasne zapacil Linu Ubuntu, ale v Gnome rozhrani, je to velmi jednoduchy OS, ktory ma v zaklade vazne vela softu, ktory dokaze ulahcit zivot cloveku, ktory predtym nemal ziaden vlastny pocitac a urcite by som vedel odporucit Ubuntu ako jediny OS pre pocitac

              za najhorsie povazujem povedomie a strach ludi z inych OS a SW ako takych, tu je potrebne vediet, ze dlhe roky sa ludia masirovali recami, ze linux je hlavne textova obrazovka, kde pokial neviete pisat prikazy, tak ste mimo hru a samotne standardy MS su tak rozsirene, ze je problem presadit nieco ine a naviac, je velmi vela distribucii linuxo, co vcelku zneprehladnuje vyber...
              • Re: maximalna spokojnost - linux 05.10.2009 | 00:50
                nevlE   Návštevník
                no napisane pekne asi tak si predstavujem odpoved ... ja som len zareagoval na Elvena ktory napise absolutne z cesty na riadne polozenu otazku a este uplny hnus ... keby som sa rozhodoval kupit mac a nieco ako Elven by mi odpisalo tak taku komunitu by som okamzite pustil do zabudnutia ..... sam mam doma 3 jablka a take nieco hlupe ako Elven mi neskutocne vadi
                • Re: maximalna spokojnost - linux 05.10.2009 | 12:36
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Ahoj.

                  A nemyslel to ako provokáciu ? Dosť sa to tu s príchodom nových členov zaužívalo.
                  :-(
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: maximalna spokojnost - linux 05.10.2009 | 18:16
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  nie je elven ako elven. to sa len tu rozhodlo dake decko ze bude pisat pod mojou prezyvkou dake nezmysli.
    • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 13:06
      Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
      Tiez som bol pred par rokmi prekvapeny a spokojny a drzi ma to dodnes. Jedine Linux single boot ;)

      PS: Pocas studia na vysokej som ani raz doma nepouzil windows, linux ponukol vsetko, co som potreboval :)
      sudo apt-get remove windows
      • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 14:23
        xenol   Návštevník
        a co sa tyka zadani do skoly?
        • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 14:46
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          statna sprava ma ako jeden z predpisanych formatov .odt, .rtf, .pdf ... cuduj sa svete, .doc tam nie je, takze ak niekto z profesorov/ucitelov bude nutit ziaka poslat pracu/material v .doc, porusuje tym vlastne statne nariadenie a student moze podla mojho nazoru beztrestne odmietnut skonvertovat svoju pracu do ineho formatu. v tom pripade bude ucitel/profesor ziadat spravcu IT o vysvetlenie a napravu, co moze mat za nasledok instalaciu OpenOffice.org napriklad, pretoze chapanie a implementacia ODF standardov v kancelarskych produktoch spolocnosti Microsoft bola spravena diletantsky. mozno sa mylim, ale nemoze bojovat jediny clovek, ci dvaja. proste podporit sa skupinovo a nieco skusit dosiahnut ...
          • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 13:39
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Ak neotvorím korektne materiály, ktoré nám poskytuje škola ... čo by som mal urobiť?
            • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 17:18
              Avatar -- zrusene --   Používateľ
              .. podla vsetkeho by to malo fungovat obojsmerne, cize nie len ty poskytujes dokumenty v tom formate ale aj skola by mala a nemoze namietat ked to tak pozadujes .. ja to tak chapem, iked som tiez nevedel o tomto nariadeni
              • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 17:27
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                Ja o tom viem už dosť dlho, dokonca som to aj pár ľuďom povedal, ktorí sľuvovali nápravu a nič. A keď počujem napr "v 6. týždni odprezentujete svoje prezentácie v powerpointe" tak mám taký pocit, že nikto ani len netuší, že sú nejaké alternatívy.
    • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 16:30
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      s linuxom som mal zo zaciatku problemy. teraz mam problemy s windowsami a len s nimi. akosi som sa dostal do fazy, ked beznu vec vo win neviem nastavit alebo sa mi to zda komplikovanejsie ako v linuxe.

      na skole sa uz nastastie mnozstvo linuxovych pocitacov zvacsuje. uz su dva :)
      • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 17:13
        Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
        presne takyto problem mam aj ja.
        zrazu uz neviem na windowsoch robit tak ako predtym a vsetko sa mi zda strasne komplikovane. to co odbucham v linuxe za 1-2minuty v konfigoch/pripadne jednym dvoma prikazmi, tak to vo win nastavujem hodinu a este aj tak to nakoniec nie je presne podla mojich predstav (napr uz len taka jednoducha vec ako nastavenie IP adries napevno)
        nehovorim, ze win je zly OS, keby bol zly a nepouzitelny, tak ho nemam. len nie je natolko transparentny, ako by clovek rozumejuci sa trochu do toho 'ako to funguje' potreboval
        cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
        • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 20:40
          Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
          Keď už sme pri tých problémoch s nastaveniami widlí, neviete niekto ako spustiť program vo widlach, ktorý vyžaduje administrátorské práva bez toho, aby som musel za každým zadávať heslo admina? Nečakám odpoveď keďže sme na linuxovom fóre, ale keby náhodou niekto vedel a bol by ochotný poradiť, budem rád :-)
          • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 22:36
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            pridaj usera do skupiny Administrators a bud pripraveny. neviem o nicom podobnom ako sudo, suid bit
            • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 12:47
              Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
              "a bud pripraveny"

              to je presne to, prečo useri nepatria do skupiny administrators :-)

              dík za snahu
              • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 13:34
                l_barbarossa   Návštevník
                - runas s parametrom savecred (ale neviem, ake je to bezpecne - minimalne by som zablokoval/zrusil nepotrebne uzivatelske konta, napr. guest)

                - zmenit prava pre teba z readonly na allow changes pre adresar aplikacie v Program Files (prip. aj dalsie prostriedky, ku ktorym pristupuje aplikacia)
                • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 15:06
                  maor   Návštevník
                  vďaka, toto už vyzerá sľubne
      • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 17:35
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        kolko OS vies nakonfigurovat, tolkokrat si clovekom :)
    • Re: maximalna spokojnost - linux 01.10.2009 | 23:55
      dash   Návštevník
      Len taký drobný tip pre teba - možno sa ti zíde - keď sa ti nechce dualbootovať nainštaluj si systém XY do virtualboxu a budeš ho môcť spustiť priamo z Linuxu.
      • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 08:37
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        nemam dost vykonny pc na to, aby som mohol tam dat vistu. no a sancu ziskat sedmicku som prepasol... teda myslim...
        • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 11:01
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          win 7 mozes mat kedy chces, staci zajst do obchodu a kupit si ju
        • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 11:16
          Avatar -- zrusene --   Používateľ
          spominal si ze si v skole, neviem na ktorej a kde .. ale ak mas pristup na MSDNAA tak tam je windows 7 na stiahnutie urcite (teda tak som cital ze by to tam malo byt)
      • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 11:13
        Avatar -- zrusene --   Používateľ
        vdaka, to je okk .. ja mam 2 kompy, na jednom win a na druhom linux a robim na oboch naraz, takze mi nastastie odpada prepinanie medzi obrazovkami ked potrebujem najst nejaky navod do linuxu :P
    • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 13:45
      ARny   Návštevník
      nic sa neboj tu istotu ziskas hned ako ti system XY odide na particii a jedinym sposobom ako od neho vybrat data bude linux ;)
      • Re: maximalna spokojnost - linux 02.10.2009 | 14:52
        dododedo   Návštevník
        a ked ti odide system linux tak jediny sposob ako z neho vyberies data je windows? ;o)
        • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 20:17
          berki   Návštevník
          nie staci ti usb jeden mount a komu sa moc nechce bavit z prikazmy tak mc . ale osobne mi chiba ze vymizlo z ubuntu "console login" :-D
          • Re: maximalna spokojnost - linux 03.10.2009 | 21:11
            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
            tak to je dobre, ze ti to len "chiba", pretoze to nic nie je, ak ti to zacne chybat, tak to bude vazne...
            • Re: maximalna spokojnost - linux 04.10.2009 | 19:59
              Avatar berki92 Mandriva 2008.1, Slax_USB  Používateľ
              uz mi to parkrat chybalo
              • Re: maximalna spokojnost - linux 10.10.2009 | 20:30
                Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                Ja som sa spociatku trochu linuxu bal lebo som nevedel co to je ale na nete bolo kopu clankov ze je velmi dobry a tak som ho skusil asi pred pol rokom som si nahodil ubutnu a velmi sa mi zapacilo o nieco neskor som si na pocitac nahodil debian a na notebooku mam dualboot ubuntu a XP aj ked XP ani nepouzivam s linuxom som maximalne spokojny az na wine ktore ma sklamalo ale ked mam linux tak sa aspon anucim robit s pocitacmy programovat, robit server roota...
                • Re: maximalna spokojnost - linux 16.10.2009 | 23:21
                  Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                  Moje zaciatky z Linuxom boli poriadne tazke a tvrde. Sam od seba som si zmyslel ze idem na Linux a nevedel som vobec nic. A bol som nan uplne sam lebo nikoho z Linuxom som nepoznal a navyse nemal som internet. Prve dni som to uz chcel vzdat lebo nevedel som ani zatat...proste nic a zdalo sa mi toho na mna vela. Ale vydrzal som to lebo Win som uz nechcel ani vidiet. A asi po tyzdni uz som mal vsetky veci presunute v Linuxe a uz som bol doma tam :) . Zacinal som z Knoppixom potom Ubuntu, Mandriva a tu som mal asi 2 roky. A teraz som uz 3 den znova v Ubuntu a paraaaada :D . A mozem povedat uprimne ze za tie 2 roky co som frcal na Mandrive tak Ubuntu poskocilo poriadne vysoko, klobuk dolu... a tak sa zda ze v Ubuntu uz zotrvam :)
                  http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux