Fake adresar

Sekcia: Komunita 14.06.2010 | 21:32
gogiman   Návštevník
Zdravim,

chcel by som sa spytat, ci sa da v linuxe namountovat adresar, do ktoreho by aplikacie mohli zapisovat, ale zmeny by sa v nom neuchovali (akoby diera na data). Nieco ako tmpfs, ale nie aby sa data mazali iba pri restartoch, ale aby sa vobec neukladali. Potreboval by som to aby mi niektore aplikacie nezaberali disk svojimi datami... (napr. recordings v MythTv)

Vopred dakujem
    • Re: Fake adresar 14.06.2010 | 21:46
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      /dev/null
      • Re: Fake adresar 14.06.2010 | 22:19
        gogiman   Návštevník
        Dakujem za rychlu odpoved...

        Len ako citam o tom /dev/null, tak je to subor.
        Dalo by sa to pouzit aj nejakym sposobom ako adresar? Pretoze ja neviem ako sa bude volat vytvoreny subor, ktory chcem "ignorovat". Iba viem v akom adresary bude vytvoreny...
        • Re: Fake adresar 14.06.2010 | 22:42
          Avatar m4jkl   Používateľ
          nedalo by sa to tak, ze by si tomu adresaru zobral pravo zapisu?
          • Re: Fake adresar 14.06.2010 | 23:12
            gogiman   Návštevník
            Nie, takto to nepojde. Program ked zisti ze nemoze zapisovat nepokracuje dalej a ukonci sa...
            Mozno nejaky skript ktory by kazdy vytvoreny subor presmeroval na /dev/null ?
        • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 11:12
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Trochu odbočím ...
          A odkiaľ vieš, že ten "program" si pri svojom behu nechce občas aj prečítať to, čo zapisal ?
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 11:48
            gogiman   Návštevník
            To s istotou neviem, ale dufam ze by mu to nemuselo vadit.
            Kazdopadne medzi restartmi programu ked to zmazem, nema s tym problem. A kym neskusim, nebudem vediet ci mu to vadi alebo nie ze tam tie data (v mojom pripade by stacilo aby tam nebol obsah suboru) nema.
            • Is there a "blackhole" /dev/null directory? 15.06.2010 | 16:21
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Is there a "blackhole" /dev/null directory? 16.06.2010 | 00:32
                WlaSaTy   Návštevník
                Pametam sa ze existovalo niekolko virtualmych suborovych systemov ktore presne sadli poziadavke. Len si nespomeniem ci boli recenzovane na root.cz alebo abclinuxu.cz
          • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 12:32
            gogiman   Návštevník
            Inac aby som este upresnil. Ten program je MythTv. A prekaza mi na nom ze robi nahravku kazdeho programu, ktory pozeram, co naozaj nepotrebujem...
            • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 15:04
              martin   Návštevník
              tak ho prelinkuj do /dev/null
              • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 15:16
                gogiman   Návštevník
                Da sa prelinkovat adresar do /dev/null?
                Zatial sa mi to nepodarilo spravit...
                • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 17:28
                  martin   Návštevník
                  zmazat adresar, vytvorit link, ln -s /dev/null <nazov diru> , ci to je to co potrebujes neviem
                  • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 20:21
                    gogiman   Návštevník
                    Tak som skusal to linkovat na /dev/null. Nefunguje to. Programu sa nepodari vytvorit subor a nenabehne...
                    Mozno viac detailov:
                    - mythtv nahrava vsetko co pozeram.
                    - bezi mi to na AAO - netbook s SD kartou ako hdd --> velmi pomaly pristup
                    - vytvoril som tmpfs ba tie nahravky, ale samozrejem mi to velmi skoro zozerie pamat na to vymedzenu (256 MB). Ale kym to ide tak je to pekne rychle. :-)
                    - jedine co potrebujem doriesit je ako usetrit miesto pri tom rekordingu. V MythTV sa to vypnut neda :-(
                    • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 22:52
                      martin   Návštevník
                      potom ma uz len napada si to hodit do cronu nech ti to maze
                    • Re: Fake adresar 15.06.2010 | 23:12
                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                      Adresar odkazujuci na "nic" sa neda vytvorit (tak ako si ho predstavujes ty). Z pohladu fs je adresar len "odkaz" pre ulozenie suboru. Aj preto je aj /dev/null subor a nie adresar (okrem ineho).
                      S danou aplikaciu som nikdy nepracoval, ale je dost mozne, ze tie data niekedy v buducnosti potrebuje (dajme tomu ako cache, priebezne zaznamenava pre pretacanie a pod).
                      Skus sa pohrat s nastavenim danej aplikacie, alebo pridaj zaznam do cronu ako je hore spominane.
                      Alebo si vytvor skript, ktory spusti danu aplikaciu a po jej ukonceni po nej "poupratuje" a tymto skriptom tuto aplikaciu spustaj...
    • Re: Fake adresar 02.08.2010 | 03:15
      Avatar rhn   Používateľ
      Existuje na sambe nieco ako stackable VFS - fake_perms

      musel by si cielovy adresar mat namountovany cez sambu.
      http://www.samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/VFS.html#fakeperms

      v smb.conf daj na zdielacku nieco ako
      vfs objects = fake_perms

      a potom to namountuj cez loopback do linuxu