Užívatelia (nielen) Ubuntu ...

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.10.2010 | 12:59
Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
Ahojte všetci.


Vždy spolu s vydaním každej novej linuxovej verzie je zverejnený aj zoznam súčasných chýb a bugov, alebo prípadne známych inštalačných problémov pre danú linuxovú distribúciu.

Musí vám byť jasné, že v zmysle sloganu "EXPERIMENTUJTE s Linuxom !" na ktorý ste boli vyzvaní a pozvaní všetci do jedného, je pre vás asi ten prvý krok pri používaní Linuxu, pozrieť si/preštudovať si konkrétny (U10.10) zoznam bugov (chýb) a momentálnych problémov verzie 10.10.
Nielenže sa vyhnete množstvu problémov alebo zlým postupom (napr. ako upgrade z beta na plnú verziu a pod.), ale aj vydáte to známe "niečo naviac pre Linux, čiže pre seba" a tak ho hravo zvládnete ...

:-)
G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 13.10.2010 | 13:35
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      o upgrade na maverick mi ani nehovor ...
      • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 13.10.2010 | 13:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Čo tak sa pozrieť pred upgrade do bugzilly :) Ubuntu a nie len ono, po vydaní novej verzie, trvá minimálne dva týždne, kým vychytajú kritické chyby, zatiaľ ma neláka, ja si počkám :) Hoci na nejakej testovacej mašine by to šlo.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 13.10.2010 | 13:57
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          hej, aj som pozeral, no neboli tam tie bugy, co u mna ... ako napriklad padne upgrade installer, no na pozadi instaluje dalej a notifikator ti oznami, ze je potrebny restart prave ... a vobec neskontroluje ps aux | grep dpkg

          a podobne featurky ... o live DVD ani nehovorim ...
    • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 13.10.2010 | 14:20
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Čau Edo môj malý raňajší experiment.

      Pokúšal som sa chrutnuť s Inteláckej architektúry na ARM Debiana v SDkarte. Klasickou cestou to nejde. ARMáckeho Debiana som tam narval cez debootstrap. Tak si hovorím chrootnem sa cez mobil, ale zistil som že nemám modul na ext2, ale to som už musel valiť do práce. Takže buď tam hodím modul ext2, alebo vytvorim loopdevice na FATke. Ešte somozrejme chcem vyskúšať cez emulátor ARMu sa chrootnuť s Intelu priamo na ARMa, však uvidíme.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 13.10.2010 | 14:36
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj Bedňa, pekne "hutne" opísaný postup a aj zaujímavá oblasť experimentovania v linuxovom ekosystéme.

        :-)

        Poprosím Ťa dať sem neskôr Tvoje skúsenosti (možno aj článok) o experimentovaní s Linuxom ...

        Srdečná vďaka.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 13.10.2010 | 15:01
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        mno, zasah do cierneho, nakolko ja sa momentalne snazim zistit, ze aku dosku pouziva N95 8GB, ktora ma ARM procak a chcem tam narvat kubuntu alebo debiana namiesto symbianu.
        • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 13.10.2010 | 21:01
          WlaSaTy   Návštevník
          No, zavádzač Linuxu existuje aj pre Symbian. Len, jaké jadro tam bude kto chcieť napchať? Pri ARM-e je to trošku zložitejšie. A ľahšie je vyskúšať nejaký hotový projekt ktorý ešte žije. Len neviem či to oživí všetok hardware v telefóne.

          U mňa je to jednoduchšie. Zobral som predžuté Ubuntu, a zrazu som mal mikronotebook.

          • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 14.10.2010 | 00:28
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            To aj ja som do phone natlačil Debian, ale bolo to cez skipty, ktoré ani neviem čo robili. Teraz to chcem zmáknuť sám, plus extrém chroot architektúra kontra iná architektúra a to je kapánek problém, aspoň pre mňa.
            Na nete o tom toho veľa nieje, tak keď to dokončím, môžno niekoho poteším.
            PS: Ten maník čo napísal tie skripty, mal určite aj v počítači ARM a vtedy je to všetko jednoduché, nič pre mňa :D
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 14.10.2010 | 00:45
              WlaSaTy   Návštevník
              Chroot medzi architektúrami môže logicky fungovať len keď cieľ je možné priamo spustiť na CPU kde beží hostiteľ. Takže na x86 môžeš spustiť ARM len cez emulátor. Emulácia, virtualizácia a chroot sú výrazy pre rôzne úkony.

              Mimochodom, grafiku Ti to dalo len cez FB alebo niečo iné, rozumnejšie?
              • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 15.10.2010 | 13:57
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                To s tým emulátorom mi je jasné, teraz riešim problém s kompiláciou ext2 modulu, čo som pozeral niesom sám. To ma ešte čaká cross kompilácia a keď som tam mal toho debiana predtým, tak som grafiku neriešil, len som to skúšal či to ide. Keď to zbúcham dokopy bude to na pekný článok, lebo sú s tým viaceré problémy, čo je celkom sranda :)
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 15.10.2010 | 14:12
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Nemáš nejaké skúsenosti s Debian armel a Debian arm. Armel je pre staršie procesory, tak by môhol ísť rýchlejšie, "možno", alebo by som si to skôr skomplikoval?
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: Užívatelia (nielen) Ubuntu ... 15.10.2010 | 18:55
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Či používaš Little Endian alebo Big Endian na platforme ARM ktorá je Endian Less si zistíš z výpisu príkazu uname -a na koncovom zariadení, hoci aj cez SSH ak tam nemáš klávesnicu.

                  Inak, ak chceš build from scratch, tak sú na to rôzne toolkity ktoré priamo vygenerujú pre cieľovú platformu bootstrap aj s busyboxom a niektorými inými balíkmi ktoré chceš. Ale, radšej by som odporučil zo stránky kde si bral jadro zobrať aj návod na rebuild a ich pôvodný konfig pre jadro. Ten si potom v pohode rekonfiguruješ a podľa návodu a tak isto aj preložíš.

                  PS.: na začiatok by som odporučil kľudne aj ten debian, alebo ubuntu. Ale pre ARM. Ale s jadrom ktoré Ti tam bolo schopné naštartovať. Inak sa budeš zbytočne dlho zdržovať.