Delenie HDD

Sekcia: Hardware a Drivery 31.12.2010 | 16:06
Jozef   Návštevník
Mám jeden fyzický disk /1TB/ rozdelený na štyri primárne partície C;D;F /ntfs/ + cca 100MB partícia vytvorená systémom. Na F partíciu chcem nainštalovať linux / mint alebo ubuntu/. Chcel by som vedieť, či pri inštalácii sa v primárnej partícii F budú dať vytvoriť logické oddiely pre /,home a swap? Ďakujem
    • Re: Delenie HDD 31.12.2010 | 17:02
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      Nie, musis vytvorit rozsireny oddiel a instalovat az don. Pri marne particie mozu byt len 4. Ak chces rozsirenu tak 3 primarne a jedna rozsirene v ktorej mozu byt dalsie 4 particie.
      Ak ich mas rozdelene tak ako si napisal tak v ubuntu by mali byt ako C(sda1 P), D(sda2 P), F(sda3 R), 100MB(sda4 P). Ked rozdelis rozsirenu tak tam bude SWAP sda5, / root (sda6)
      Dufam ze som sa nepomylil.
      • Re: Delenie HDD 31.12.2010 | 17:58
        Jozef   Návštevník
        Ďakujem za reakciu na moju otázku. Toto mi je v podstate jasné. Len neviem ako, čím a kedy vytvorím z primárnej partície, na ktorú sa bude inštalovať linux, rozšírenú partíciu a v nej logické oddiely.
        • Re: Delenie HDD 31.12.2010 | 18:23
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Pri inštalácii, keď ti ponúkne rozdeľovanie disku. Len tú jednu primárnu partíciu vymažeš a vytvoríš tam nové logické (ako rozšírená sa označí sama).
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Delenie HDD 31.12.2010 | 21:12
            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
            Pripadne ak to nechces nechavat az na nastroj v instalatore tak to mozes vytvorit v livecd cez system-sprava-gparted(nastroj na delenie diskov)
            • Re: Delenie HDD 31.12.2010 | 22:34
              Jozef   Návštevník
              Skúšal som live cd gparted,ale možnosť vytvorenia rozšírenej partície z jednej primárnej partície tam aktívna nebola.Mohol som akurát vytvoriť a naformátovať novú partíciu so zmenenou veľkosťou.Takto vytvorená partícia je však stále primárna a so zvyšným miestom na disku už neurobím nič.Akosi som sa v tom zamotal a neviem ako sa z toho dostať.Asi niečo robím zle.Skúsim ešte livecd ubuntu,či to bude rovnaké a neviem vôbec ako sa to zobrazí,lebo najvyššie rozlíšenie je 800/600px a nedá sa zmeniť na vyššie.
              • Re: Delenie HDD 31.12.2010 | 22:43
                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                Vymaž jednu primárnu partíciu (teda tú, kde chceš dať linux). Tam ti zostane voľné miesto. No a na to voľné miesto si len povytváraj nové logické partície.
                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                • Re: Delenie HDD 01.01.2011 | 00:13
                  Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                  http://www.gmage.sk/images/unregistered/gparted_2172fde493.png
                  Najprv rozsirenu a potom logicke.
                  • Re: Delenie HDD 01.01.2011 | 08:45
                    Jozef   Návštevník
                    Ďakujem za rady.Inštalujem...
                  • Re: Delenie HDD 01.01.2011 | 14:45
                    Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                    V ubuntu inštalátore to nie je treba. Keď vytváram logickú oblasť do voľného miesta, automaticky sa celé voľné miesto označí ako rozšírená oblasť.
                    Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                    • Re: Delenie HDD 01.01.2011 | 16:01
                      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
                      Moze byt, cez instalator som to neskusal. Este doplnim ze ak by niekto postupoval podla toho co tu bolo pisane a neslo by mu to, tak disky nesmu byt namountovane pri praci s particiami.