Smart domácnosť (jedna mimo Linux)

Sekcia: Ostatné 25.05.2022 | 14:41
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, tu na fóre je vás dosť so slušným prehľadom v IT preto ma napadla otázka, používate niekto v domácnosti nejaké tie výdobytky smart domácnosti a ak áno aké? Ja len zhrniem za mňa že som len nedávno prepadol repráčiku Xiaomi Mi Smart Speaker, ktorému sekunduje smart žiarovka Immax NEO LITE Smart. Je to taká kombinácia hlasového asistenta, internetového rádia a prehrávača hudby v jednom za pár drobných. Neviem či sú toto echt smart produkty keďže im dávam príkazy ja a nemajú nič zautomatizované, ale prísť po práci domov a miesto ťukania spustiť vo dverách hlasom obľúbený album zo Spotify je vysoko návyková vec. Alebo zapnúť a vypnúť svetlo bez toho, aby som vstal od počítača. Aj keď je toto téma mimo Linux, celkom ma zaujímajú vaše názory. A nerobím reklamu produktom, to som dal len príklad ako sa dá za pár éčok spohodlnieť :-)

    • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 15:08
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      Mam senzory svetla (den/noc), ohna, dymu a CO (kupovane v rakusku vyrobca Smartwares) monitor na android, 

      taktiez mam Squeezebox na Rpi 1B+ s OS piCore server LMS ako addon na Zyxel NAS326 (2x2TB hdd) vratane prepojenia na Spotify.

      mam to supnute v tele stareho radia Sokol4 + reproduktor 3W  na zosilovač s BT 

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 15:09
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        o picoreplayer som pisal ale este nemal v sebe BT modul a bol pripojeni cez LAN nie cez USB wifi

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 15:15
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Noo pekne si sa s tým pozabával, tomu sa hovorí retro v pravom slova zmysle,,,

          • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:03
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            dik.

            tak bastl a retro ma bavi.

            co som ale doma zamietol je ovladanie zaluzii, svetla a robovysavac. 

            tym ze niet deti a uz ani psov tak ked nepracujem, davam prednost biku, fotaku a bastleniu.

            kedze casu je coraz menej a roboty coraz viac (skoncilo covid relaxacne obdobie)

            Do or do not. There is to no try.​
            • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:17
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

              Tak retro to ja môžem, ale zároveň sa nebránim novým veciam a tu je pekná ukážka, ako si to šikovne spojil. Na toto by som asi nemal nervovú sústavu. Aj keď dnes už predávajú všelijaké hotovky len aby sa priblížili za každú cenu napríklad retro elektronike, v predu svieti veľkým logo bluetooth alebo USB a až to do očí bije niekedy.

              • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 26.05.2022 | 08:42
                Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                jj retro elektro sa dnes dobre predava.

                ono sa na nieco zide ze nevlastny foter bol magor do elektrotechniky a modelarstva.

                v detstve som to neznasal, dnes ocenujem ze som vedel skor pajkovat ako pisat (citat som vedel) 

                Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 15:13
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ja som sa po dôkladnom zvážení pre a proti rozhodol smart zariadenia nepoužívať. Ono je to skôr taký wau efekt, než že by to malo reálne výhody. Navyše čisto teoreticky je to do budúcnosti zdroj bezpečnostných problémov v súvislosti s možným haknutím a zneužitím. Môj syn však doma používa smart luster, značku a typ neviem. Umožňuje ovládať cez mobilnú aplikáciu farbu a intenzitu svietenia. Ako na ukazovanie dobré ale praktický úžitok v tom nevidím.

      • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 15:28
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Noo úprimne s týmto nesúhlasím ani v jednom bode, toto nie je o wau efekte a pozeraní na farbičky lediek prezentovaných na Youtube videách, ale o zjednodušení určitých úkonov. Si v kúpeľni alebo kuchyni a máš mokré ruky a chceš napríklad hudbu alebo správy, pustíš si rádio hlasom. Nemáš po ruke vypínač od svetla, zapneš hlasom svetlo. A na toto všetko som narazil úplne náhodou, pôvodne som zvažoval len internetové rádio ale tu vyhral pomer cena/výkon plus univerzálnosť a toto sú vysoko návykové veci,,,

        • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 17:45
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          No vidíš a ja si zasa v kľude utriem ruky a potom zapnem čo chcem. Nemusím to siliť a za každú cenu to riešiť cez smart veci. Je to okrem iného aj o spoľahlivosti a jednoduchosti. Časom by človek v mobile mal spústy apiek na všetko. A ovládanie hlasom? Bez toho sa zaobídem.

          • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 18:33
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            No vidíš a ja si zasa v kľude utriem ruky a potom zapnem čo chcem.

            Ja som presne čakal túto odpoveď :-) Noo stačí ti na to jedna apka.

      • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:06
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        Ono je to skôr taký wau efekt, než že by to malo reálne výhody. Navyše čisto teoreticky je to do budúcnosti zdroj bezpečnostných problémov v súvislosti s možným haknutím a zneužitím

        tak vyhody to ma, clovek rychlejsie spohodlnie a priberie 
        (mobilom zapinat svetlo zaluzie ci nastavovat vysavac).

        druha vec ze senzory mam kvoli susedom.... ale to skor je monitoring ako smarthome a kotol a pod. kravinky nemam.

         

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:49
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Tak ale má to svoje opodstatnenie. Napríklad svetlo, mám smart žiarovku len v lampe, kde je horší prístup k vypínaču, nie ku stropným. Pôvodne som chcel stmievateľnú žiarovku a teplejšiu farbu svetla, nechcel som farbičky pre zábavu. Raz som ju nastavil v apke aj s intenzitou, ktorú viem samozrejme meniť hocikedy mobilom a doťukal som. Mám to viac menej kvôli zníženiu kontrastu svetla monitora a nejakej tej očnej hygiéne. Či urobím tri kroky k lampe alebo poviem "H G zapni svetlo" mi v kalóriách neukáže nič a zapínanie a vypínanie svetla mobilom mi príde ako zbytočná blbosť. Repráčik, pôvodne som hľadal internetové rádio a hovorím si, Xiaomi mám rád a chcel som prepájať cez bluetooth k repráku aj mobil práve kvôli Spotify. Začal som sa zabávať s hlasovým asistentom, spároval som reprák s kontom a teraz automaticky zadávam povely a bez mobilu. Páči sa mi že je všetko zjednotené do jednej apky a po spárovaní prakticky nepotrebujem na ovládanie ani mobil. Nikomu samozrejme nevnucujem svoj názor, ja len tvrdím že toto sú vysoko návykoví pomocníci do domácnosti a to je len malá vzorka. Nehovorím o veciach ako napr. ventily na radiátory s časovačom prípadne zástrčky s meraním spotreby a ovládaním na diaľku, to nemám odskúšané.

    • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 17:08
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      V zásade nevidím v týchto zariadeniach zmysel.

      Žiarovka ... čo ja viem mám Philips LED Classic Filament 11. Priemerne svietim hodinu denne = 11Wh. Ak pozerám na hentú smart, vidím 0.4W * 23h + 7Wh = 16Wh. Pri počítači nesedím nikdy dlhšie než hodinu, pre istotu mám nastavený časovač na 30 minút aby som vstal a prešiel pár krokov, takže nejaké ovládanie hlasom aby som nemusel vstať považujem za absolútne zbytočné (a mimochodom aj nezdravé).

      Ako rádio používam toto. Funguje bez problémov kedykoľvek okrem pracovných dní o 12:00 - 12:30. Vtedy nefunguje. Neviem prečo. Cez sviatky a víkendy funguje dobre.

      • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 18:52
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Keď máš časovač aj na to kedy máš vstať od kompu, asi pri ňom sedíš naozaj dlho. Ja ho nemám ani na varenie vajec :-)

        • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:15
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Tých 7-8h denne. Neviem, či je to považované za veľa, alebo málo. Zvyčajne je to niekedy medzi 5:00 a 20:00 (cez deň sa často niekde flákam, takže viac pracujem skoro ráno, alebo potom k večeru).

          • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:21
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Ja mám našťastie takú kus striedavú prácu, buď sa zabávam v kompe so skladovým hospodárstvom, alebo behám po skade a prekladám tlačoviny. Ani po práci neviem dlho sedieť na zadku, som si minule kúpil túto zábavku a celkom ma to núti dlho nesedieť, ak sa pozabudnem pri WoTku.

            • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:30
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              Ja strieda posteľ (viac-menej v noci), bežecký pás (cez deň), alebo fitloptu pri stole (najčastejšie turecký sed).

          • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 26.05.2022 | 07:09
            Avatar Richard Antix  Používateľ

            Čož je námet na blog ohľadom pomodoro. Samozrejme v Emacse :).

      • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:07
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        to radio je super. nieco k tomu by sa nenaslo?

        ja som skor na maline kedze som to pouzival v praci ako blackboxy a trochu arduino s esp nemam skusenosti

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 25.05.2022 | 19:19
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Zdrojáky mám zverejnené, dokončiť to nie je čas. Zatiaľ mám ovládanie hlasitosti a prepnutie stanice cez internet. V šuflíku mám display, ale nebol čas napísať nejaké rozhranie. Inak je to obyčajné ESP32 so stereo digitálnym výstupom (I2S) a zosilňovačom MAX98357A (nakonfigurovaný v režime mono = mix oboch kanálov, ale dá sa nakonfigurovať samostatne ľavý / pravý a v šuflíku mám ďalšie 3 kusy, takže keby som chcel stačí mi ho prekonfigurovať a mám stereo).

          • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 26.05.2022 | 08:43
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            mrknem na to.

             

            Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 26.05.2022 | 07:08
      Avatar Richard Antix  Používateľ

      My používame iba robotický vysávač. Je to Lenovo a všetko funguje ako má… ale pokročilejšie ovládanie je cez aplikáciu cez smartfón. Takže vysávač je pripojený k wifi a komunikuje s nejakým serverom, ktovie kde.
      Takže ak sa raz Lenovo rozhodne, že to zareže, tak sa stratí väčšina funkcionality (napr. mapy, plánovače…). Toto ma štve najviac.

      Inak TV, riadenie kolektorov, alarm v dome,… to všetko je "hlúpe". Ku telke (už historický LCD kus) mám pripojený nejaký starý android box. Na prehrávanie záznamov z motoršportu (napr. včera moja obľúbená Internation GT Open (https://www.gtopen.net/en/)) to postačuje.

      Smart žiarovky, žalúzie, toalety… to všetko má svoj význam a svoju klientelu. Ale odrádza ma to nevyhnutné napojenie na kdejaké cudzie servery, ktorým aj keby sme verili, že naše údaje nepredávajú (cough Alexa a pod.), tak im nemožno veriť, že z dôvodu predaja novších verzií zariadení, staršie neprestanú podporovať. Ostatne sa to ukázalo pri Smart TV, mnohé nemožno aktualizovať a človek je tak ochudobnený o hodnotné reklamy na YouTube.

       

      • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 26.05.2022 | 08:45
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        suhlas. pokial to ma svoju skupinu, zmysel vyrabat to ma.

        mi sme robota vymenili za karcher.

        Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 27.05.2022 | 05:59
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Práve som narazil na ESPHome. Možno niekoho zaujme k tejto téme.

      • RE: Smart domácnosť (jedna mimo Linux) 27.05.2022 | 16:05
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pre toho, čo sa zaoberá bastlením je to výborná stránka. Mimochodom, dá sa to ESP32 programovať v C? Python alebo čo je to za jazyk, veľmi nemusím.