fotokópia OP

Sekcia: Ostatné 16.09.2023 | 09:35
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

troška otázka od veci, ale zaujíma ma váš názor.

Dá sa nejako zneužiť fotokópia občianského preukazu ? Napr., že by si niekto nabral pôžičky, alebo niečo podobne. Kamarát poskytol fotokópiu občianského realitke, a teraz mi dáva takéto otázky.

Čo si o tom myslíte ?

    • RE: fotokópia OP 16.09.2023 | 13:53
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Myslím si, že sa obáva zbytočne, pretože táto požiadavka (fotokópia OP) je dnes bežná u viacerých aktivít. Napr. pri nákupe auta. Fotokópia samotná nie je problém, problém by bol, keby niekto na základe údajov z nej vyhotovil falošný OP. Pri pôžičkách chcú vždy k nahliadnutiu originál OP a nie iba fotokópiu. Takže áno, pokiaľ by priamo ten človek, ktorý tú fotokópiu vyhotovil ju chcel použiť na podvod a bol na pozícii, kde by sa takáto fotokópia vyžadovala do dokumentácie, potom by to mohol zneužiť. Avšak takáto pravdepodobnosť je malá.

    • RE: fotokópia OP 16.09.2023 | 21:12
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      minimalna sanca na zneuzitie, jedine na vyrobenie falosneho OP.

      ale to sa teraz tazko robi, lebo OP musi mat cip s nahratymi udajmi o cloveku.

      ako pisal Livan

      Do or do not. There is to no try.​
    • RE: fotokópia OP 16.09.2023 | 21:43
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...martine...v buducnosti nedavaj fotokopiu svojho OP...potom nebudes mat obavy...

      • RE: fotokópia OP 23.09.2023 | 14:13
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        hej, to kamarat, to nie ja :-)

    • RE: fotokópia OP 18.09.2023 | 04:32
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      OP ako taký je sprostá kartička s osobnými údajmi,sam o sebe je nepoužiteľný

      sken OP je este menej hodnotný

      OP ma silu len v prípade ak ho ma jeho majiteľ pri sebe a to na to aby druha strana nemusela overovat podstatne údaje ako rodné číslo

      kedze pre uzatvorenie zmluvy poskytol vsetky údaje z OP (vrátane r.č.) odovzdanie kópie OP nijak nezvyšuje riziko zneužitia osobných údajov (na povestnu pozicku)

      žiadna banka neposkytne uver bez zabezpečenia a uz vôbec nie na zaklade kópie OP, + na väčšinu podstatných úkonov je potrebné overenie podpisu alebo osobná účasť

      nehovoriac že väčšina tých údajov sa dá získať z verejných registrov (kataster, ORSR,...)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment