SecureBoot na lacných notebookoch

Sekcia: Konfigurácia 28.10.2023 | 12:57
Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

Dobrý deň. Potreboval by som pomôcť so SecureBoot. V našej obci mi nosia ľudia staré počítače, na ktoré inštalujem Linux a potom ich darujeme do detského domova, základnej školy... Teraz mi začali nosiť staršie lacné HP notebooky so SecureBoot, ktorý sa v BIOSe nedá vypnúť. Ja inštalujem Devuan. No ten, nemá podpísaný ovládač pre SecureBoot a pri inštalácii upozorňuje, aby som boot oddiel neformátoval. To sa samozrejme nedá, keďže v Linuxe používam ext4 a vytváram oddiely / a /home... Uvažoval som, že by som podelil disk na /boot, /home a / s tým, že do /boot by som nakopíroval obraz s podpísaným ovládačom pre SecureBoot pomocou príkazu dd a potom ďalej inštaloval Devuan. Len nemám ten čistý obraz so SecureBoot. Už som skúšal nainštalovať PCLinuxOS a potom na neho inštalovať Devuan, ale nefunguje to. Potrebujem len čistý obraz s pre /boot so SecureBoot, do ktoré potom prebehne inštalácia Devuanu. Viete mi niekto pomôcť, kde by som mohol stiahnuť taký obraz ? Ďakujem.

    • RE: SecureBoot na lacných notebookoch 28.10.2023 | 18:54
      Avatar gejza ubuntu MATE  Používateľ

      ...linuxi na baze ubuntu uz zvladaju secure boot...vlastne daju sa nainstalovat,a ked nieco nefunguje,vacsinou wifi,tak treba vytvorit protokol,podpisat,a importovat...má to ale taku mensiu neprijemnost...... ...ja som to takto robil pred pár rokmi,v duale...

    • RE: SecureBoot na lacných notebookoch 29.10.2023 | 06:44
      Avatar Radovan Prokop Devuan (XFCE, 64bit, nonsystemd..... )  Používateľ

      Ubuntu používa systemd a ja aj doma používam Devuan a preto to musí byť rovnaký systém, že keď mi zavolajú, že niečo nevedia, tak sa pozerám na rovnaký systém ako oni a postupne ich navádzam kam majú kliknúť a čo urobiť... Preto musí byť Devuan aj u mňa aj u nich.

      • RE: SecureBoot na lacných notebookoch 03.11.2023 | 14:23
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        takze devuan nema kluce ktore su akceptovatelne v secureboot, je nutne secureboot vypnut.

        ale s instalacia je podporovana pre uefi aj mbr. plati pre chimaera  aj Daedalus.

        Ci si zaistia kluce pre Excalibur sa nevie.

        pre nonsystemd odporucam skor MX linux. z dovodu istej nestability som opustil Devuan pri beowulfovi. 

        Do or do not. There is to no try.​
    • RE: SecureBoot na lacných notebookoch 30.10.2023 | 07:55
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      pouzivam MXlinux, secureboot zvlada. taktiez si vie sam spravit EFI particiu

      Ale k povodnej otazke. Kazde HP ma moznost secureboot vypnut. Ale kazdy model to ma inak. co mam doma Pavillion s AMD tak je to v polozke System configuration -> Security a tam je nutne zapnut administrator password, restartovat, nasledne po zadani hesla povoli zmenu (Secureboot na disable) a po restarte je moznost vybrat si boot prepnutie medzi UEFI a legacy.

      Nasledne staci zrusit heslo a uz to ide.

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: SecureBoot na lacných notebookoch 30.10.2023 | 09:37
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        presne toto som sem šiel napísať, že pravdepodobne stačí vytvoriť heslo na BIOS aby sa objavila možnosť deaktivovať secureboot

        ak by to nestačilo googloval by som "model_ntb disable secureboot" a je veľká šanca že to nájde aj videonávod ;-)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment