Testovací .docx súbor

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.12.2023 | 09:17
Avatar Richard Antix  Používateľ

Ahojte,

nemá niekto obskurný testovací .docx súbor, v ktorom sú zákerné formátovania, obrázky a komplikované tabuľky?

Ide mi o to, že manželka používa MS Office 2016 na svojom laptope, ktorý beží cez Wine/PlayOnLinux.

A chcem nejaký taký zákerný súbor otestovať v OnlyOffice a LibreOffice, aby som jej dokázal, že sa môže toho MSO zbaviť, hoci jej kolegovia v práci ho budú používať.

Zatiaľ som skúšal iné súbory, a išlo to dobre, ale má obavy, čo keď jej niekto pošle n-stranový dokument, ktorý bude musieť potom opravovať…

    • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 10:45
      Avatar Donsonsoft Ubuntu  Používateľ

      Toto má síce len zopár strán, ale formátovania je tam bohate.
      demo.docx

      • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 11:59
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Oj, a uloz.to už neumožňuje stiahnuť súbor. Dal by sa uploadnúť niekam inam?

        Dík.

      • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 12:02
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        OK, netreba, jDownloader si s tým poradil :)

      • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 12:04
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Hm, isto, že spôsobil tento súbor napr. v AOO nejaký problém. Otestujem to a spravím miniblogový zápisok.

        Dík.

    • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 11:06
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Ak má manželka ten MS office legálne, tak by som sa ho určite nezbavoval. Akokoľvek sa tvrdí, že Libre Office je dostatočný, moja osobná skúsenosť hovorí ináč. Mali ste vidieť, ako som prskal, keď som sa snažil niečo vytvoriť v Libre Office, aby som dokázal, že je použiteľný. Ešte písanie textov ako tak ale tabuľkový procesor je v MS office oveľa pokročilejší a jednoduchší na používanie. Nehovorím, že sa to nedá používať ale v MS office je to oveľa ergonomickejšie.

      • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 11:17
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Mám podobný názor i keď faktom je, že s MS Office žijem viac ako 20 rokov a OO/LO používam iba občas. A tiež si pamätám ako MS Office prišiel s "ribbon toolbars" a s kolegom nám trvalo obrazne pol hodinu vytlačiť text a kukulienky lietali po celom kancli. Proste nanútili BFU kompletne prekopaný dizajn, na ktorý neboli zvyknutí. Vtedy som sa zapovedal, že u mňa doma si MS už neškrtne.

        • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 11:34
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Keby bol problém iba so zmenou dizajnu, tak to by potom išiel podľa rovnakej logiky preč aj linux, pretože KDE vyzerá ináč, ako XFCE a ten zasa ináč, ako Gnone atď... Tým chcem povedať, že zmena dizajnu by ťa nemala prekvapiť, pokiaľ si schopný sa vysporiadať so zmenami DE a distribúcií v linuxe. Ledaže by si patril do kategórie konzervatívnych ľudí, ktorých zmiatne aj presunutie ikony na iné miesto, čo ako ťa poznám, nehrozí.

      • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 23:33
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Presne tak. Keby som si preniesol z práce nejaký dokument s tabuľkami v kombinácii s grafmi vytvorený v MS Office, LibreOffice mi ho rozbije. Po rokoch s Linuxom som dostal kus averziu na Windows veci pod Linuxom cez Wine a podobne ale toto by som neodporúčal obchádzať.

    • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 14:57
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      bohužiaľ nemôžem ti poslať žiadny pracovný dokument (profesné tajomstvo a tak) ale viem ti garantovať že ak nebude manželka používať otvorený .odt formát (ano MS Office ho podporuje) tak open/libre office "pošťuká" niektoré formátovania .docx

      niektoré aplikované štýly ignoruje úplne (a tvári sa že žiadny štýl aplikovaný nebol), u iných odignoruje zmenenú časť predvoleného štýlu

      málokedy vyjde na konci stránky rovnaké posledné slovo (myslím že nastavenia okrajov sa často neprenesú)

      ak sa manuálne anstavujú odskoky (pomocou tých kameňov na pravítku) zväčša sa prenesú a niektoré proste nie

      vložená tabuľka do textového dokumentu sa tiež rada deformuje

      ak používam open/libre/only/wps tak klientom výstup posielam len v PDF aby som mal istotu že uvidia presne to čo chcem

      u žiadneho z týchto problémov som nenašiel nejaký vzor/dôvod prečo sa deje (často je to nereplikovateľné) niekedy rovnakú vec otvorí a uloží bez problémov inokedy dokument rozd*be na nepoznanie

      BTW export do .csv v exceli je úplne iný ako export .csv z libre/open, ako to viem - pokladňa čo používa manželka akceptuje len .csv z excelu napriek tomu že výstupný súbor aj MS aj open/libre zobrazia identicky

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 17:40
      Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

      tieto diskusie o LO vs mso ma vždy pobavia, rád si ich prečítam :)

      ako chcete porovnať napr. dve knihy?

      podľa veľkosti, počtu strán, váhy, obalu, autora, .....??? (a kde sú ďalšie parametre, že?)

      nyslím, že chcete porovnať neporovnateľné alebo si vymyslíte subjektívne hodnoty, ktoré musí LO splniť, inak nedostane bod :)

      ... a nepodceňujte svoje manželky, poradili si s novým mobilom, autom, ... a aj s vami :D
      poradia si aj s LO, ak budú chcieť

      #moja má doma iba linux a iba LO, v práci naopak win a mso, vôbec to nerieši, len hreší, keď im zmenia OS za "novší" :D

    • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 17:46
      Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

      prepáčta, ešte poznámka:

      hreším, kade chodím, že ľudia nepoužívajú formátovanie a v týchto porovnaniach sa ako argument stále vytiahne, ako sa to formátovanie rozbije :D

      tak neviem, na mňa sa asi lepia tí, čo pc používajú iba ako písací stroj :)

      • RE: Testovací .docx súbor 04.12.2023 | 09:18
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak ja robím v oblasti kde sú textové dokumenty grom roboty a určitý level formátovania sa očakáva

        zarovnávanie medzerami, manuálne číslovanie a podobné srandy sa vytĺkakú z hlavy od prvých dní po nástupe

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Testovací .docx súbor 01.12.2023 | 22:26
      Avatar Donsonsoft Ubuntu  Používateľ

      Porovnávaš porovnávanie kancelárskych balíkov s porovnávaním kníh? :)

      Veď hej, dá sa navyknúť na iný kancelársky balík a vzájomná kompatibilita je slušná, teda aspoň pri základnom formátovaní. Ale sú veci, ktoré ako už bolo povedané Libre Office "rozbije"

      Aj ja som chcel prejsť na Libre Office, ale keď som otvoril 30 stranovú poctivo naformátovanú robotu... no, nepotešil som sa...

      • RE: Testovací .docx súbor 02.12.2023 | 07:38
        Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

        iste, možno by som si časom zvykol aj na mso,

        • iste by som nadával na ergonómiu,
        • hľadal, kde má schovanú funkciu, ktorú som našiel stále "presne tu a už tu nie je"
        • bol by som vytočený, ako mi dokonale naformátovaný dokument v LO ten mso rozbije
        • ako to, že ten nepodarený mso nezobrazuje správne moje tabuľky, rozhádže bunky, nepozná použité vzorce,
        • .....
        • možno jeden rešpektuje štandardy a druhý si to robí po svojom a tiež mu to nejak funguje

        ups..., ty sa na to pozeráš asi z druhej strany :)

        ale my nestojíme na dvoch stranách barikády, žiadna nie je !!!
        môžeš mať dualboot aj 2,3,4,... kancelárske balíčky na svojom pc, vyber si nástroj, s ktorým tú konkrétnu prácu zvládneš ľahšie, efektívnejšie, lacnejšie, ....

        takže áno, ako rozsúdiš, ktorá kniha je lepšia? :)

        • RE: Testovací .docx súbor 04.12.2023 | 09:13
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          tu nikto nehovorí že libre/open/free je zlý lebo to rozbije, len konštatujeme že kompatibilita je len čiastočná

          ale bohužiaľ žijeme vo svete kde je korporátnym štandardom MSO a druhá strana očakáva že ked dostane upravený/pripomienkovaný dokument tak ho v MSO otvorí bez toho aby bol rozbitý a vyzeral ako ked deti v škôlke malujú

          či to je dore alebo zle je a samostatnú diskusiu

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Testovací .docx súbor 02.12.2023 | 08:34
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        Libre office ma zdokumentovany a auditovany format (ODF), ktory ma presnu specifikaciu generovania od vytvorenia standardu. 

        Microsoft Office ma flexibilnu strukturu OOXML (lepsie povedane Microsoft Office Open XML) kde vo verzii MSO2003 (MSO 11) bola ciastocna podpora, od MSO2007 (MSO12) bola podpora ooxml primarna a prednastavena. Od MSO12 je v kazdej novej verzii urobena zmena definicie aby sa dokument z novsej verzie MSO nedal otvorit plnohodnotne v starsej verzii. 

        Hlavička release vo vnutri dokumentu

        MSO 16 (MSO2016) a novsi
        <?xml version="16.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
        <Relationships xmlns="http://schemas.openxmlformats.org/package/2006/relationships"><Relationship Id="rId3" 
        
        MSO 12 (MSO2007) MSO 14 (MSO2010) MSO 15 (MSO2013)
        <?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
        <Relationships xmlns="http://schemas.openxmlformats.org/package/2006/relationships"><Relationship Id="rId2" 

        tolko ku "standardu" OOXML. To je dovod rozbijania formatu ktory ma byt open v gescii MS. 

        Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Testovací .docx súbor 02.12.2023 | 08:05
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      problem je, ze on je problem s kompatibilitou aj medzi verziami MSO.

      Testovaci report, má 39 stran, 8 obrazkov 85 tabuliek  v MSO2019 a velkost185kB alebo report má 48 stran, 10 obrazkov 62 tabuliek  urobeny v MSO 365 velkost 192kB. su to volne dostupne reporty u nas.

      k dokumentu. Je velky rozdiel v com sa docx generuje / vytvara. Nemusi to dobre zobrazit, kvoli "flexiblite" OOXML

      Do or do not. There is to no try.​