Rychlost linuxu

Sekcia: Ostatné 12.03.2007 | 19:34
Miso   Návštevník
Ahojte...

mam taky problem... respektive otazocku. Mozte mi poradit rychly linux. Hmm. Ako rychly? Prevadzkujem uz dlhsiu dobu linux (suse, madriva, ubuntu) ale zdaju sa mi pomale a tazkopadne oproti XP-cku. Viete mi prosim Vas v mojom probleme poradit. V podstate mi je jedno aka to bude distribucia. Len nie gentoo... (tam treba vsetko kompilovat a to sa mne a ni mojej masine nexce). Nezalezi mi ani na prostredi pokial sa do dobre konfigurovat.
Poradte prosim distro ktore sa rychlostou (prace na nom, nie rychlostou startu) rovna XP. Dakujem
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 19:39
      --   Návštevník
      vyzera to tak ze vsetky user-friendly distribucie su pomalsie. mne ide v pohode debian aj slackware.
      • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 19:42
        Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
        No, Gentoo je zevraj najrychlejsie. Ak sa ti gentoo nepaci, radim DEBIAN!!!
        sudo apt-get remove windows
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 19:42
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      arch linux je fajn, kompilovany pre i686
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 19:48
      ---   Návštevník
      pclinuxos (s KDE) alebo SAM linux (s xfce)
      skusam SAM 2007 a je to blesk , ubuntu je oproti tomu slimak , tiez mi zacina vadit pomalost ubuntu a tak prechadzam na SAM ,ma to zaklad v mandrive,takze rpm based. Ma to cca 6000 balikov ,ak chybaju, daju sa zobrat z mandrivy (povacsine ,aj ked to nie je velmi ciste riesenie ,ale funguje)
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 19:50
      Miso   Návštevník
      Este by ma zaujimal Vas nazor na Vector linux
      • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 20:08
        ---   Návštevník
        mal som skusil som ,vymazal som
        je to zalozene na slackware ,takze aj jeho filozofia je tam evidentna ,vadilo mi instalovanie balikov , z toho som bol zufaly ,chybalo mi zopar veci a kompilacia sa mi nepozdavala.
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 20:03
      Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
      To zavisi od toho, co mas na mysli pod tazkopadnostou. Ja mam na tom istom pocitaci aj XP aj Ubuntu (nastastie len v praci, kde obcas musim pouzivat MS OFFICE) a mam skor opacny pocit, totiz ze Ubuntu je rychlejsie ako XP. Moja skusenost s windows systemami je taka, ze cim dlhsie ich clovek pouziva a cim viac programov instaluje, tym su pomalsie. Kazda linuxova distribucia sa da prisposobit, suse a mandriva spustaju defaultne viacero aplikacii, ktore nebudes potrebovat. Treba si nastavit to, co potrebujes a vyhodit vsetko ostane, system sa moze dost viditelne zrychlit. Na druhej strane obe distribucie pouzivaju nastroje pomerne narocne na systemove zdroje.

      Trochu ma zarazilo prirovnanie suse, mandrivy a ubuntu, moja skusenost je taka, ze ubuntu je neporovnatelne rychlejsie ako suse a mandriva (suse som pouzival niekolko rokov, mandrivu resp. mandrake som velmi rychlo odlozil; z toho. co som v linuxe vyskusal - a bolo toho dost - to patrilo medzi najslabsie distribucie). Ubuntu (Feisty Fawn) mi vyhovuje, pretoze predstavuje - pre mna - pohodlny sposob pouzivania linuxu na pomerne novom notebooku. A je rychle (hoci rychlost tu moze byt subjektivne poznacena velicina).
      • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 20:10
        Miso   Návštevník
        Neprirovnaval som tie distribucie, len som hovoril ze ktore som prevadzkoval. A momentalne prevadzkujem Xubuntu na P4-2GH, 2GB ram ale stale sa mi zda ze XP je rychlejsie.... no neviem.... hladam dalej
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 20:11
      Laco   Návštevník
      Vyhovuje mi Ubuntu a oproti SUSE je to citelny rozdiel v rychlosti, ale bez Compizu uz ani ranu :-)
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 20:21
      Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
      Skus nejake distro s prostredim XFCE. Ak mozem poradit tak debian-based. Sice kazdy o svojom, ale mne sa osvedcil Dreamlinux. Uz len samotny spravca suborov Thunar je podla mna oproti Nautilusu v Gnome 2x rychlejsi.
      • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 20:54
        xxx   Návštevník
        Mne sa naopak DreamLinux velmi neosvedcil , ano bol rychly ,ale par krat neprezil prvy update a cely sa rozsypal. Ani navod nepomohol. Dreamlinux sa podoba na SAM linux (spustacia lista), az na to ze prezije to aj x-ty update a netreba ziaden navod:-)
        Je jasne ze kazdy tu napise to svoje "rodinne striebro" , je na pytajucom sa co otestuje.
        • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 21:11
          Miso   Návštevník
          Uz som stiahol sam2007, archlinux a vektor linux. Arch ma velmi nepotesil uz pri instalacia tak som to vzdal napalujem sam-a a stahujem dream linux.... taky je moj progress :)
          • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 21:21
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            njn, arch nema graficky klikaci instalator :)
            • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 21:34
              ---   Návštevník
              vector nezapre linux
              • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 21:44
                ---   Návštevník
                som to splietol sorry:-)
                prehliadol som ze to je rec o archu a nie o vectore
        • Re: Rychlost linuxu 13.03.2007 | 10:22
          Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
          BTW, nerozumiem ako sa to mohol zosypat. Ja som uz 3x upgradoval a bez najmensieho problemu. No mozno si len zabudol si zalohovat a obnovit pred upgradom nastavenia (update wizard).
    • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 21:37
      Miso   Návštevník
      Ok tak som nasiel svoj :) SAM Linux... nice, XFCE a hlavne rychly je rychly aj ako LIVE cd, dovolim si tvrdit ze je rychlejsi ako moj xubuntu
      • Re: Rychlost linuxu 12.03.2007 | 21:46
        ---   Návštevník
        a co som hovoril ,ze je rychly ako blesk:-)
        • Re: Rychlost linuxu 23.03.2007 | 00:41
          Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
          Ja teda XFCE vobec nemusim... ale tieto vase reci o SAM linuxe..... nedalo sa odolat a stiahol som si CD... idem vyskusat..:)
    • Re: Rychlost linuxu 13.03.2007 | 15:51
      Marek``   Návštevník
      Rýchlosť distribúcie (akejkoľvek) veľmi závisí od voľnej pamäti RAM. Zisti si či na distribúciách ktoré používaš máš dosť voľnej pamäte a či sa používa swap na začiatku práce a potom po spustení viacero aplikácií. (GIMP, OO)

      potom daj príkaz free v konzole a pozri si ako sa pamäť využíva.

      Ak používaš KDE alebo GNOME, tak rátaj aspoň s 512MB pamäte. Podľa mňa akákoľvek distribúcia s dostatkom pamäte je rýchla (rýchlejšia) ako XP!
      • Re: Rychlost linuxu 14.03.2007 | 14:51
        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
        Ale nenechajte sa zmiast tym, ze kernel si naalokuje vzdy takmer celu pama:t. To je v poriadku, pretoze pouziva preload. V pripade potreby ju lahko uvolni a natiahne novy program. Ak uz swapuje, tak potom je tej RAM malo.
        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
        • Re: Rychlost linuxu 14.03.2007 | 15:18
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          kernel si alokuje len tolko pamate kolko potrebuje pre svoj beh (kernel space). zvysok si alokuje user land programy (ano pomocou syscallov kernelu).
          asi miesto preload si myslel prelink, pre skorsie nacitavanie zdielanych kniznic.
          • Re: Rychlost linuxu 14.03.2007 | 17:03
            Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
            Dakujem za upresnenie.
            Only man who sells empty boxes is the undertaker.
    • Re: Rychlost linuxu 13.03.2007 | 21:28
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      Pomerne slusne sa da zrychlit aj ubuntu. Mrkni tuna:

      http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=189192
      • Re: Rychlost linuxu 14.03.2007 | 15:11
        samox86   Návštevník
        ak chces rychly linux, musis vediet nastavit zakladne veci cez konzolu (nakonfigurovat siet, doinstalovat a nakonfigurovat X). odporucam arch linux (vychadza z gentoo), pripadne zenwalk (zo slackwaru)
        • Re: Rychlost linuxu 14.03.2007 | 17:46
          Avatar fantomas Gentoo  Používateľ
          arch vychadza z CRUXu