Obnova zavedenie

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.03.2007 | 19:16
ggggggggggggggg   Návštevník
Zdravim,
MAL som linux mandriva 07 . bohuzial sa nemozem zbavit zavadzaca uz som to skusal nanovo nianstalovat mal som lilo teraz som si vybral grub a stale mi zostalo to lilo.Co s tim?ako to odstranim?
    • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 19:34
      --   Návštevník
      lilo odstranis tym ze nainstalujes do prislusneho bootovacieho sektora disku iny zavadzac teda v tvojom pripade grub.

      nakonfiguruj si grub v /etc/grub/menu.lst a potom spusti
      # grub
      grub> root hd(0,1)
      grub> setup hd(0)
      grub> quit

      cisla particii si daj podla seba
      • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 19:47
        ggggggggggggggg   Návštevník
        no jasne,ale ono mi to nezmeni a skonci to s chybou.ja som particie naformatoval doteraz mi to vzdy zmazalo aj zavadzac ale teraz nie a nie.skusal som reinstall a nic...skusal som ine distro a stale to zostava
        • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 20:02
          Avatar srigi   Používateľ
          hard remove >> dd if=/dev/zero of=/dev/hda count=1 bs=512 Toto zapise 512 bajtov (same nuly) do MBR.
        • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 20:33
          --   Návštevník
          este sa skus pozriet na super grub disk a vyskusat ho, mozno ti aspon trocha pomoze
        • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 20:40
          --   Návštevník
          len tak mimochodom, dufam ze si vsetko robil ako root
        • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 20:41
          ---   Návštevník
          nema nahodou mandriva (v niecom ako rescue mod ) moznost obnovit zavadzac do povodneho stavu pred instalaciou? Viem ze uz je neskoro teraz , ale nabuduce by si to zrejme vyuzil.
          • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 20:42
            ggggggggg   Návštevník
            jj tak som to robil,skoncilo to s chybou.idem si dat Fedoru ale nemozem kedze ju nemam ako spustit :-)
            • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 21:06
              ---   Návštevník
              fedoru? Ked si pustil k vode mandrivu tak uz viem ako dopadne fedora. Rovnako ,alebo este horsie:-(
              Preco nemozes instalovat fedoru? Co ti v tom brani? Lilo to urcite nemoze byt. Nastav v biose startovanie z CD mechaniky a instaluj
              • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 21:12
                --   Návštevník
                ak si nainstalujes ubuntu z desktop cd tak to automaticky nainstaluje grub do mbr a so spustenim nainstalovaneho distra nebudu ziadne problemy
                • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 21:44
                  Avatar srigi   Používateľ
                  Tiez sa prihovaram k tomu aby si skusil Ubuntu. Treba vyskusat opacnu filozofiu (rpm vs. deb).
            • Re: Obnova zavedenie 16.03.2007 | 21:07
              --   Návštevník
              "idem si dat Fedoru ale nemozem kedze ju nemam ako spustit"

              ???
              • Re: Obnova zavedenie 17.03.2007 | 00:59
                ggggggg   Návštevník
                pozrite niesom lama,fedoru nainstalujem ale NESPUSTIM lebo mi tam ostane zavadzac z mandrivy.vdaka uzivatelovi Srigi som sa sral s windowsom,jeho rada mi zmazala vsetky odiely ako aj cele uctovnictvo na windowse takze sa tesim ze mam co po nociach robit ked pridem domov...
                • Re: Obnova zavedenie 17.03.2007 | 11:37
                  ---   Návštevník
                  >pozrite niesom lama<
                  -no ,da sa o tomto diskutovat ,ale uz je zrejme neskoro to rozoberat.
                  preco si nenapisal ze tam mas windows , stacilo vlozit cd winxp ,dat konzolu pre obnovenie a pouzit prikaz FIXMBR a FIXBOOT a toto by trvalo par minut.
                • Re: Obnova zavedenie 17.03.2007 | 15:37
                  --   Návštevník
                  ktora rada srigiho ti zmazala vsetky oddiely? vo vyssie uvedenych prispevkoch ziadnu taku nevidim. mozno si sa pomylil ked si zadaval nejaky prikaz.
                  • Re: Obnova zavedenie 17.03.2007 | 15:49
                    WlaSaTy   Návštevník
                    oddiely? mozno rozdelenie ale to sa da v pohode obnovit.
                    • Re: Obnova zavedenie 17.03.2007 | 22:45
                      Avatar srigi   Používateľ
                      Jo, je mi to luto, sry "my fail". Najlepsie je co najskor dat disk do druheho kompu s windowsom a obnovit tabulku pomocou nejakeho SW od Acronisu.
                      • Re: Obnova zavedenie 17.03.2007 | 22:47
                        Avatar srigi   Používateľ
                        No a potom este obnovit zavadzac (NTLDR) tak ako spominal "---".
                        • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 00:54
                          ggggggg   Návštevník
                          dd if=/dev/zero of=/dev/hda count=1 bs=512
                          to je ten prikaz,
                          uz je neskoro zalamovat rukami a plakat...30gb hudby - 40gb SW niekolko dokumentov vo flamcine

                          ale to sa da do poriadku teda aspon dufam
                          FIXMBR a FIXBOOT - to som robil ako prve bohuzial ten zavadzac tam zostal aj tak
                          • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 01:57
                            --   Návštevník
                            to ze sa prepisal mbr neznamena ze ti zmizli data ktore na tom disku este stale su ak si ho medzitym nesformatoval
                            • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 01:59
                              --   Návštevník
                              zober si slax, pripadne ine live distro a pozri sa na to
                              • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 11:22
                                ggggggg   Návštevník
                                citali ste prvy prispevok ze som disk naformatoval???
                                • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 12:35
                                  --   Návštevník
                                  prepac, trocha som zabudol. dufam ze tieto rady ti pomozu aspon pre buducnost.

                                  ps.: a netvrdi ze uz nie si lamer. ale chce to len zbierat skusenosti. najlepsie je pred instalaciou vsetko pre istotu zalohovat. :-)))
                                • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 14:34
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  ano citali. zato ze si disk naformatoval uz nemoze sirgi, on ti poradil sice nie najlepsi prikaz ale postacujuci. to ze ta nenapadlo pouzit napriklad testdisk alebo vytvorit rucne dane oddiely presne podla toho ako si ich vytvaral predtym, to je skutocne nestastne riesenie ktoreho dosledkom bolo preformatovanie a nasledna strata vsetkych dat.

                                  zaloovat treba nielen konfiguraciu software ale aj hardware , teda aj geometriu a rozdelenie diskov. ja som si vzdy opisal na nalepku (hoci aj zo starej diskety) udaje o disku, ceruzkou. myslim ze mi to par krat aj pomohlo :-)
                          • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 14:10
                            ---   Návštevník
                            ked tam zavadzac zostal ,nebude problem v nastaveni biosu ,kde mas zakazany prepis boot sektoru (ako ochrana)
                            • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 21:00
                              ggggggg   Návštevník
                              No mne chrani PC Firewall s menom COMODO Firewall Pro , a ten mi zakazuje prepisat boot sector...co sa s tim da urobit...?lebo si chcem dat teraz SUSE alebo FEDORU a nemozem kvoli tomu kkt.
                              • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 21:06
                                ---   Návštevník
                                co ma s instalacoiu linuxu spolocne nejaky firewall vo windowse? Ja som sa pytal na nastavenie biosu, ci tam nemas zapnutu ochranu boot sektora. Urcite nebrani v instalacii linuxu Comodo ,ved to sa spusti az po nabehnuti (pri nabiehani) windowsu.
                                • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 21:12
                                  ggggggg   Návštevník
                                  jaj,urcite nic take tam nemam...ten COMODO si robi vo windose subory
                                  • [boot loader]
                                    timeout=30
                                    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
                                    [operating systems]
                                    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn
                                  aj ten to moze blokovat
                                  • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 21:36
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    to je sice pekne ze si sem dal vypis c:\boot.ini ale ten je citany programom ntldr.com ktory je az second stage loader takze to s tym nesuvisi.
                                    • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 21:47
                                      ggggggg   Návštevník
                                      vypis je z boot.ini.comodofirewall :-)
                                      • Re: Obnova zavedenie 18.03.2007 | 21:56
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        aha, uz som to pochopil. ty ziaden probllem s instalaciou alebo zavadzanim systemu nemas, len si sa chcel pochvalit ze ti na stroji bezi firewall. myslim ze si si splietol forum, toto je o linuxe a open source produktoch, nie o chvalenkarstve uzivatelov windows.
    • Re: Obnova zavedenie 20.03.2007 | 17:57
      Avatar Lubo FC8, Ubuntu, Solaris 10/u8  Používateľ
      Vypni si ochranu v BIOS-e nieco ako virus protection alebo boot sector protection a potom si nabootuj trebars cd win98 potom ako ti nabehne uvodna dosovska instalacna obrazovka tak stlac 2x F3 hodi ti to prompt a potom napis fdisk /mbr a zavadzac musi byt prec... Nevidim dovod preco to riesit nejako zlozitejsie...